Hoşgörülü olmak çokmu zor?

Hoşgörülü olmak çokmu zor?Hoşgörülü olmak çokmu zor?

Çiftleri birbirinden ayıran farklılıklar aslında hikayelerinin temelidir, diyor psikologlar. Bu farklılıklar sizi diğerine doğru sürükler ve bizi çekici ve biricik kılar. “O kimseye benzemiyor” diye anlattığınız günleri düşünün. Ancak günler geçtikçe, onu o kılan özellikleri birden tahammül edilemeyen özelliklere dönüşür. İnsan sağlam bir şey inşa etmek istediğinde, her şeyde hemfikir olmak ister.

Psikologlar; ailede gördüğümüz modellerden, kültürel kodlardan kaynaklı olarak herkes evlenirken bir sepetle geliyor oraya. Bir evliliğin nasıl olduğuna dair değişik standartlar var. Kendi dünyalarında, ailede, hayal ettiği bir evlilik var. Bazen kitaplardan, masallardan, kendi hayallerinden standartlar oluşturuyor insanlar. Bunlar örtüşmediğinde sorun çıkıyor. Ne zaman ki bu farklılığın bir fakirlik değil zenginlik olduğunu görebiliyor çiftler, o zaman ilerliyorlar. Biz olmaya gayret etmeli… diyor.

Hoşgörülü olmak çokmu zor?
Hoşgörülü olmak çokmu zor?

Hoşgörü Neden Önemli?

Farklılığı kabul etmek de aşkı doğuran unsurlardan biri. İdealinizdekini değil, gerçekte kimse onu sevebilmek önemli olan. Bazı uzmanların olgun aşk adını verdikleri şey bu. Rüya çift olma arzusunu bir kenara bırakıp biricik bir çift olmaya hazır olunması, tam da farklı yönleri sayesinde bir çifte dönüşmek anlamına geliyor. Hayatın ateşini zıtlıkların çatışması harlar, der Jung. Birbirinin bağımsızlığına saygı duymak da farklılıklara saygı duymakla ilgili. İki kişilik bir hayatın verdiği bunalma hissinden kaçmak mümkün değil. Anne özgür bir eğitimden yanadır, baba daha katı kurallar koymak ister. Çocuk yapmasalar bile, zıt değerlere sahip olmak ayrılık çanlarının çalmasına neden olmaz mı?

Hoşgörülü Olmak İçin Ne yapmalı?

Konuşmak : Bir şok yaşamamak adına en kolay çözüm iletişim. Birbirini tanımak için birbirine zaman vermek, bol bol konuşmak, her şeyden konuşmak. Hayat, toplum, aile üzerine konuşmalar sırasında partnerinizin nelere önem verip nelere vermediğini anlamak çok daha kolay olur.

Hoşgörülü olmak çokmu zor?
Hoşgörülü olmak çokmu zor?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir