İdrar Rengi ve Anlamı Hakkında Bilgi

İdrar Rengi ve Anlamı Hakkında Bilgiİdrar rengi insan vücudundaki bir problemin sinyalidir. Renk birçok önemli semptomun göstergesi de olabilir. Bu bilgi özellikle doktorun ilaç ve reçete etmesi gerektiği zaman renk değişikliği ve anlamı önemlidir. Normalden daha az ya da daha sık mı tuvalate çıkılıyor? İdrar renginde –örneğin koyu sarı ya da pembemsi- ya da kokusunda bir fark var mı? İlaç veren doktorun idrar rengini bilmesi gerekiyor. Bununla beraber idrar rengi harici sık sık idrara çıkma, idrar tutamama, idrar da kan, genital organ civarında ağrı, letarji ve ateş görülüyor mu? bunların bilinmesi hastalıkları anlamak için renk faydalı olacaktır. İşte bu nedenle idrar rengi, bir hastalığın kesinlikle en erken aşamada belirlenmesinde etkin olabileceği çok önemli bir işarettir. İdrarın icelenmesi, idrar yapmada güçlük yavaş ve damla damla idrar yapma ve genellikle tekrar eden üriner sistem enfeksiyolarına karşı önlem almak için gereklidir.İdrar rengi su gibi, idrar rengi beyaz, idrar rengi nasıl olmalıdır, idrar rengi beyaz ise, idrar rengi neden sarı, idrar rengi şeffaf, idrar rengi ve kokusu, idrar rengi koyu turuncu, idrar rengi koyulaşması, idrar rengi ve kilo gibi..Aşağıdaki bilgileri takip ederek “idrar rengi ve anlamları” hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz. Böylece sağıklı bir idrar kültürü yaparak uygun antibiyotik türüne karar verilir.
İdrar Rengi ve Anlamları İdrarda faklı renklerin ortaya çıkması bazı hastalıkların belirtisi olabiliyor. Mesela; örnek verecek olursak; koyu kırmızı ya da kahverengi idrar rengi porfiria hastalığının bir habercisidir, bu da kırmızı kan hücreleri rahatsızlığı anlamına gelebiliyor.

*Koyu sarı ya da altın rengi idrar:

Çok koyu renkteki konsantre idrar vücudun susuz kaldığını gösterir. Ayrıyeten çok fazla laksatif alındığının ya da B vitamini kompleksleri içeren besin takviyeleri alındığının bir işareti olabiliyor.
*Parlak sarı ya da neon sarı idrar:

Vitamin takviyelerinn tüketimi, özellikle de suda çözünebilen riboflavin ya da B2 vitamini içerenler idrar rengini parlak sarıya dönüştürür. Kendi doğal rengi de sarı olan riboflavinin aşırı alınması idrar rengini değiştirir. Vitaminler ne kadar sağlıklı olsa da aşırı vitamin alımı hipervitaminozis riski taşıyor.

*Pembe veya kırmızı idrar:

İdrar Rengi ve Anlamı Hakkında Bilgi
İdrar Rengi

Pembe ya da kırmızı idrar korkutucu görünebilir ancak bazı durumlarda değildir. Kırmızı pancar ve böğürtlen gibi besinlerin aşırı tüketiminden sonra görülmesi doğaldır. Antibiyotikler ve laksatifler, idrarda kırmızı bir renk tonuna neden olabilen ilaçlardır. Fakat çok önemli başka bir sebep de idrarda kan varlığıdır. Bu kan idrar yolu enfeksiyonları, benign prostat hiperplazisi, iyi veya kötü huylu tümörlerin bir sonucu olabilir. Kırmızı idrar böbreklerde taş ve kist oluşumunun bir göstergesi de olabilir.

*Çok açık renk idrarve anlamı:

Çok açık renk idrar, aşırı sıvı tüketiminin işaretidir. Fakat hepatit veya karaciğer sirozu gibi herhangi bir karaciğer hastalığında, diabetes insipidus ya da diabetes mellitus’da  açık renk idrar nedeni olabilir. Bunun yanında çok açık idrar rengi hamilelik (gebelik sırasında) durumunda gözlenen idrar rengidir.

*Turuncu idrar rengi:

Çoğunlukla susuzluk, idrarın aşırı konsantre edilmesine neden olup turuncu görünmesini sağlayabilir. Bu durumun sebebi rifampin, doksorubisin, warfarin, kemoterapide kullanılan ilaçlar ve laksatifler gibi bazı ilaçların tüketimi de olabilir. B kompleks vitaminleri ve havuç suyunun da turuncu renkli idrardan sorumlu olduğu saptanmıştır.

*Mavi veya yeşil renkli idrarın anlamı:

Metilen mavisi içeren bazı ilaçlar haricinde boya içeren gıdalar ya da tıbbi testlerde kullanılan boyalar normal olarak mavi ya da koyu yeşil idrara neden olabiliyor. Nadiren bu tür bir idrar, mavi bebek bezi sendromu diye tabir edilen bir durumun belirtisi olabilir. Daha çok bebek bezinde mavi idrar olan çocuklarda görüldüğü için bu adı almıştır. Aynırıca Pseudomonas bakterilerinin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonu olan bireylerde yeşil renkli idrar görülebilir.

*Koyu mor idrar renginin anlamı:

Porfiri sinir sistemi ve cildi etkileyen nadir bir tıbbi durumdur. Porfirinler adı verilen vücut kimyasallarının salgılandığı genetik bir hastalıktır. Bu hastalığın pek çok belirtisinden biri de koyu mor idrardır. Artık idrar renkleri ve ne anlama geldiklerini öğrendiğinize göre ve bu belirtilerin tanı/teşhis koymada ne kadar önemli ve anlamlı olsa da, gerçek tanı için yalnızca idrar rengine güvenemeyiz elbette.İdrar Rengi ve Anlamı Hakkında Bilgi Son tanı laboratuvar testlerine bakılarak koyulmalıdır. Örneğin idrarda protein bakmak için mikroskobik idrar incelemesi yapılması gibi. İdrar rengi tanı koymayı sağlamasa da bu yolda önemli bir basamaktır.İdrar renginin henüz bir tedavisi yoktur, Herhangi bir hastalıktan şüpheleniyorsanız bu bilgileri doktorunuza söyleyiniz. Bunun yanında genial bölgesini temiz ve tahriş eden maddelerden uzak tutmak enfeksiyondan korunmanın en iyi yoludur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir