İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir
İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri

Belirtileri: Sık sık idrara çıkma, ağrılı idrara çıkma, idrar tutamama, idrarda kan, genital organ civarında ağrı, letarji ve ateş; bazen hiç belirtileri görülmez.

İdrar yolu enfeksiyonu neden olur?

Genelde üretraya (idrarı mesaneden boşaltın noktasına taşıyan kanal) giren bakteriler. Üretra kızlarda kısa olduğu için ve bakteriler yukarı taraflara daha kolay ulaşabildiğinden kızlar idrar yolu enfeksiyonlarına erkeklerden daha kolay yakalanırlar. İdrar yolu enfeksiyonu Bazen başka yerdeki bakteriler kan dolaşımı yoluyla böbreklere gelirler. Enfeksiyon sadece üretrada (üretrit), böbrekte (piyelit, piyelonefrit) veya mesanede (sistit) olabilir veya her üçünü tutabilir. Yetersiz miktarda sıvı alımı idrar yolu enfeksiyonu başlatabilir. Tanrının doğrulanması için idrar örneği alınması ve etken organizmanın belirlenmesi gerekir.

Enfeksiyonunun Bulaşma yolu: Üretranın dışkıdaki bakterilerle kontamine olması yoluyla bulaşır (özellikle kızlarda).

Süre: Değişkendir; çoğu olgu antibiyotik tedavisiyle iyileşir. İdrar yolu enfeksiyonunun en belirgin görülen belirtisi, idrar esnasında ve akabinde ortaya çıkan yanma hissidir. Bu yanma hissi hafif de olabilir, ağrıyla birlikte de görülebilir.

İdrar yolu enfeksiyonunun başka belirtileri; sık idrara çıkma, karnın alt bölümünde rahatsızlık ve şişlik hissidir. Ayrıca bulanık ve ağır kokulu idrar da enfeksiyonun belirtileri arasında yer alıyor.

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir
İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonu Tedavi

Antibiyotik tedavisi; idrar kültürü yapılarak uygun antibiyotik türüne karar verilir. Çocuğun verilen tüm ilaçları bitirmesi mutlak şekilde zorunludur (semptomlar geçse bile). Ayrıca bol miktarda sıvı alınmalıdır. Ciddi bir idrar yolu enfeksiyonu belirtisi varsa veya daha hafif ancak tekrarlayan enfeksiyonlar olursa idrar yolunun durumunu belirleyen testlerle kontrol edilmelidir. Bazen uzmanın yardımını gerektirecek anormallik veya tıkanma bulanabilir.

İdrar yolu enfeksiyonunu Önleme: Banyo yapma ve beslenme alışkanlığının hijyen kurallarına uygun olması; önden arkaya temizleme; tuvalet yaptıktan sonra ellerin yıkanması; bezin sürekli değiştirilmesi, bez takılmayan çocuklarda pamuklu iç çamaşırları; idrarın tutulmayarak geldiğinde yapılması; sentetik maddeden yapılmış sıkı pantolonlar giyilmemesi ve potansiyel olarak tahriş edici olan banyo köpeklerinin veya sabunların kullanılmaması.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri:

Titreme ile birlikte ateş, bel ağrıları, Mide bulanması, aniden başlayan kusma, Göbeğin altında ağrı, İdrarda bulanıklık ve kan görülmesi, İdrar miktarında değişim ve Sık sık idrar çıkma

Doktora ne zaman aramalı? İdrar yolu enfeksiyonundan şüphelendiğinizde hemen doktoru aramalısınız. Çocuğunuzun idrar yolunda hasar oluşmaması için hemen tedaviye başlamalıdır. İdrar yolu enfeksiyonu

Komplikasyonlar: Böbrek hasarı (ancak idrar yolu enfeksiyonuna hemen müdahale edilirse bu olasılık düşüktür).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir