İlahi Kitaplar ve Sayfalar

İlahi Kitaplar ve SayfalarYüce Allah’ın peygamberlerine gönderdiği kitaplar içinde birkaç sayfadan meydana gelen küçük sayfalar da vardır. Bunlara “sahife” de denir. Bunlar toplam yüz sahife olup dağıtımları şöyledir.

Peygamberlere Gönderilen Sahifeler:

1.Hz. Adem’e [a.s] 10 sahife
2. Hz. Şit’e [a.s] 50 sahife
3. HZ. İdris’e [a.s] 30
4. Hz. İbrahim’e [a.s] 10 sahife gönderilmiştir.

Allah Teala bu sahifeler dışında insanlara doğru yolu göstermek için kitaplar göndermiştir. Bunlara “büyük kitaplar” denir.

Peygamberlere Gönderilen Dört Büyük Kitap

Günümüzde Tevrat, Zebur ve İncil Allah’ın [c.c] gönderdiği gibi değillerdir. İnsanlar tarafından değiştirilmiş ve bozulmuştur. Böylece bu kitaplar ilahi olma özelliklerini kaybetmişlerdir.

Kur’an-ı Kerim, Allah Teala’nın gönderdiği son kutsal kitaptır. İlk geldiği günkü gibi orjinalliğini hala korumaktadır ve kıyamete kadar da korumaya devam edecektir. Çünkü Kur’an, Yüce Allah’ın koruması altındadır. Kur’an’dan sonra başka hiçbir kitap gönderilmeyecektir.

İlahi Kitaplar ve SayfalarEn Büyük Mucize: Kur’an-ı Kerim
Kur’an-ı Kerim, yüce Allah tarafından Cebrail aleyhisselam aracılığı ile sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed’e (sav) gönderilen son ilahi kitaptır. Müslümanların kutsal kitabıdır. Kur’an 610 yılında Mekke’de bulunan Hira mağarasında peygamberimize inmeye başladı. Kur’an, yaklaşık 23 yıllık bir süre içinde ayet ayet ve sure sure İndirildi. Tüm bir kitap halinde gönderilmedi. Kur’an, inmeye başlamasından itibaren hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelen tek ilahi kitaptır.
Alak Suresinin ilk beş ayetiyle inmeye başlayan Kur’an, titizlikle yazılmış ve birçok sahabi tarafından da ezberlenmiştir. Böylece bir harf dahi değişmeden bize ulaşmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir