İlk Sahura Ne Zaman Kalkacağız 2016

İlk Sahura Ne Zaman Kalkacağız 2016

Ramazan, her yanıyla binbir güzelliğin kaynağı ve Yüce Yaratıcının sonsuz rahmetinin bir tezahürüdür. Ramazanın kendine has bir manevi havası var. Evveli rahmet olan Ramazan, o ışıktan, renkten, sesten en paslı kilitleri bile çözer, ezanları, sahurları, iftarları ve teravihleriyle sessiz sessiz içimize akar ve en katı gönüllere dahi mutlaka bir şeyler söyler. 2016 yılının Haziran’ı 6 Haziran‘a bağlayan gece Müslümanlar ilk sahurunu yapmak için sahur yapacak ve 5 Haziran akşamı ilk teravih namazı kılınacak.

Bu kainatta her şey Hakk’ı gösteren bir aynadır. Ramazan ayı, seher yellerine açık sahurları ve gizli lütufların tecellileri ile tüten iftarlarıyla öyle farklı bir havadır ki, farklı bir ışıkla gelip gönülleri okşar, ancak aşkın, vuslat ümidiyle kanatlanması bu kadar cezbedici, bu kadar imrendirici olabilir.

İlk Sahura Ne Zaman Kalkacağız 2016

Gündüzünü sıyamla gecesini kıyamla ihyaya azmettiğimiz bu ayın sevabına, aksine ihtimal vermeyecek şekilde gönülden inanır, bunu elde etmek niyetiyle de ümit ve beklentilerimizi yakarışlara dönüştüren Ramazanın ilk günü 6 Haziran‘da sahurlar yapılacak yani ilk sahura 5 Haziran tarihini 6 Haziran‘a bağlayan gece sahura kalkacağız. 6 Haziran 2016 günü oruçlu olacağız. Oruçluyken acıktığımızda yemez, susadığımızda içmez, her türlü günah ve yapılan kötülükler karşısında “Ben oruçluyum!” diyeceğiz. İlk gün İbadet rengine bürünen iftarların, teravihlerin, teheccüdle içiçe giren sahurların ve daha nice şeylerin bu iklimde Ramazanlaştığını fark edeceğiz.

İlk Sahura Ne Zaman Kalkacağız 2016İlk sahura 6 Haziran 2016 tarihinde  kalkacağız. Ramazanın bereketinden olsa gerek sofralar da bir başka zengin oluyor ve bir başka bereketli oluyor. Allah her şeyi kulları için o kadar güzel hazırlamış ki, sonuçta suyla bunu alıyor. Kimine göre yemekten içmekten de önemli su. Peygamber Efendimiz hani diyor ya, oruçlu için iki mutluluk anı vardır: biri Rabbine kavuştuğu an, cennetteki mutluluğu biri de oruç açmış olduğu iftar saatindeki mutluluğudur. Bu mübarek ayda yüm ibadetlerimizin kabul olması temennisiyle sahurda yediklerimize dikkat ederek inşallah sağlıklı ve ve huzurlu bir ramazan ayı olur.Tabii ki her şeyden önce nefsimizi terbiye maksadıyla ramazan orucunu tutmaya gayret edelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir