İnfak Nedir Nasıl Yapılmalı?

 İnfak Nedir Nasıl Yapılmalı

İnfak;Allahın hoşnutluğunu kazanmak amacıyla kişinin başkaları için canı gönülden yaptığı harcama ve bağıştır.Kuran’a göre infak zengin ve varlıklı müslümanların mallarında yoksulların hakları vardır. Bu bir yardım seferberliğidir.
İnfakta bulunan kişi bu davranışlarıyla sadece başkalarına yardım da bulunmuş ve yardımda bulunduğu kişinin ihtiyacını gidermiş olmaz.

İnfak’ta bulunan kişi aynı zamanda hiçbir alışverişin ve dostluğun yada aracının olmayacağı kıyamet günü gelmeden önce hazırlık yapmış,Allahın bir isteiğini yerine getirmiş olur.

İyi ahlaka sahip olan bir mümin infak ederken Allah’ın kendisine verdiklerinin en iyilerinden seçerek verir vermelidir de.

Kazandıklarından bollukta ve darlıkta,gece ve gündüz gizli ve aşikar başkaları için harcamada bulunur.Böylece kişi canı gönülden verdiği her bir şeyin Allah katında her başağında yüz tane olan yedi başak bitiren bir tohum gibi,yedi yüz kat bir bereketle karşılık bulacağını bilir.

İnfak Nedir Nasıl Yapılmalı?

İnfak insanlar arasında dayanışmayı yoksunların ve yoksulların dertlerinin fark edilmesini ve giderilmesini sağlar.

İnfak zengin insanlar ve fakir insanlar arasında sevgi bağlarının kurulmasına yardımcı olur ve toplumsal dengenin korunmasını sağlar kıskançlıkların ve düşmanlıkların oluşmasını önler.İnsanları rüşvet ve hırsızlık gibi haksız kazanç yollarına sapmaktan muhafaza eder.Müslüman kişiyi malın mülkün tutsağı esiri olmaktan kurtarır.

Kim bir mümin kardeşinin sıkıntısını giderirse Allah’da kıyamet gününde o kişinin bir sıkıntısını giderir.Bir kimse darda kalana kolaylık gösterirse Allah da ona dünya ve ahirette kolaylık gösterir.

İnfakta bulunan kişi aynı zamanda düşünceli,yardımsever ve manen temiz olmayı seven hediyeleşmeyi seven biridir.İnfak’ın anlamını kavramamış olan bir insandan hor görme,başa kakma,katılık ve saygısılık ayrıca tepeden bakma gibi davranışlar beklenebilir.

İnfakta bulunurken dikkat edilmesi gereken hususlar;

İnfak’ta bulunacak kişi gösterişe kaçmamalı ayrıca ihlaslı olmalıdır dünyalık maksatlarla infak yapılmamalıdır.Ayrıca infak gizli yapılmalıdır bu şekilde yapılacak infak kişinin günahlarının affedilmesine kıyametin dehşetli anında arş’ın gölgesi altında bulunacak bahtiyar kimselerdir.

İnfak yaparken başa kakılmamalı bu gibi davranışlar yapılan infak’ın verilen sadakaların boşa gitmesine neden olur.İnfak veren kişi alandan beklentide bulunmamalıdır.Kişi kendisine verildiğinde gönül huzuru ile almayacağı kalitesiz şeyleri fakirlere vermemelidir.Kendi yediğinden yedirmeli kendi giydiğinden giydirmelidir infak’ın asıl amacı ve doğru olanı budur.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir