internet bağımlılığı sonucu ortaya çıkan problemler

internet bağımlılığı sonucu ortaya çıkan problemlerinternet bağımlılığı sonucu ortaya çıkan problemler nelerdir?

Bugün pek çok ailede hemen her yaştan insan internet bağımlılığı problemi yaşayabiliyor. Peki gerçekten internet kullanımıyla ilgili sözü edildiği kadar ciddi bir sorun var mıdır? Gün geçmiyor ki bir yakınımızdan çocuğunun ya da eşinin bilgisayarın başından hiç kalkmadığı şikayetini duymayalım ya da gazetede, televizyonda internet bağımlılığıyla ilgili bir habere rastlamayalım.

internet bağımlılığı sonucu ortaya çıkan problemlerİnternetin hayatımıza yeni yeni girdiği yıllarda bazı tecrübeleri tabiri caizse el yordamıyla edindik. Bir kısmımız gereksiz gördü, ilk planda uzak durdu internetten. Kimimiz hemen kullanmaya başladı, hatta daha bilgili, donanımlı, derslerinde başarılı olabilmesi, zekasının gelişmesi gibi nedenlerle çocuklarını da hemen tanıştırdı bilgisayarın ve internetin hızlı ve zengin dünyasıyla. Zamanla internet kullanım sırası veya zamanı için aile içinde ufak ufak tartışmalar yaşamaya başladığımızı fark ettik. Bazı ailelerde bu küçük tartışmalar ya da bilgisayarın başına oturmak için yaşanan küçük rekabetler, kolayca halledilebilecek cinstendi. Bazı ailelerdeyse bu sorun birden fazla bilgisayar edinmekle çözüldü. Ve artık günümüzde pek çok ailede bilgisayar ve internet kullanımıyla ilgili problemler yüksek sesle dillendirilmeye başlandı.

internet bağımlılığı sonucu ortaya çıkan problemler

Günümüzde pek çok ailede hemen her yaştan insan internet bağımlılığı problemi yaşayabiliyor. Peki gerçekten internet kullanımıyla ilgili sözü edildiği kadar ciddi bir sorun var mıdır? Varsa bağımlılık olarak tanımlanmayı hak edecek kadar zararlı ve yıkıcı mıdır? Günlük olarak kaç saat internet kullanan insanların bağımlı olduklarını söylemek mümkün?

Haftada 8 ile 40 saat arasında internete girenler, uzmanlar tarafından “bağımlı” olarak nitelendirilmektedir. Bu bağımlılarda insanlar arasındaki ilişkilerde zayıflık, sosyal fobi, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, depresyon, alkol ve madde bağımlılığı gibi çeşitli psikolojik rahatsızlıklar da görülebiliyor. Erken çocuklukta internet bağımlılığı çok daha fazla.

Temelleri 1960’lı yıllarda, Amerika’da atılan internet, 1990’lı yıllarda hızla dünyaya yayılmaya başladı. İnsanın yaşantısını değiştiren öyle bir etkiye sahipti ki çok geçmeden 1995’te bu iletişim türünün sihrine kapılanlar için internet bağımlılığı sendromundan bahsedilir oldu.

internet bağımlılığı sonucu ortaya çıkan problemler
internet bağımlılığı sonucu ortaya çıkan problemler

Gün geçtikçe sayıları hızla artan bu bağımlılar için Çin gibi bazı ülkelerde yataklı klinikler bile düşünüldü. Ülkemizde de internet bağımlıları hızla artıyor. Çok renkli, hızlı, görsel ve işitsel, farklı uyaranlar ile zenginleştirilmiş bilgisayar oyunları ve internet; çocuğun veya ergenin bilgisayar başında keyifli ve uzun zaman geçirmesine sebep oluyor. Cep telefonu aracılığıyla da çeşitlenen internet ortamlarına facebook ve twitter tutkunluğu da eklendi. İster akıllı telefon olsun ister çok basit bir makina, hemen her cep telefonuyla sosyal medya ortamlarına ulaşmak artık çok daha kolay. Çocuklar 8 yaşlarından itibaren internet kullanıyor. Özellikle 12-18 yaş aralığındaki ergenler maalesef bu sorunla daha çok karşı karşıya kalıyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir