İsmail Erünsal Kimdir Kısaca

İsmail Erünsal Kimdir?

Prof. Dr. İsmail E. ERÜNSAL 1 Mart 1945’te Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde doğdu. İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünü 1968’de, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü 1969’da bitirdi. Çeşitli kolejlerde ve liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı. Meydan Larousse: Büyük Lügat ve Ansiklopedi’nin yayın kurulunda çalıştı. 1974’te İngiltere’ye gitti. Edinburgh Üniversitesi’nde J. R. Walsh’ın danışmanlığında Tâcîzâde Cafer Çelebi Dîvânı üzerine hazırladığı doktora tezini 1977’de tamamladı. İÜ Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Bölümünde 1977’de Yrd. Doç. Dr. olarak başladığı öğretim üyeliği görevini 1990’a kadar sürdürdü. 1982’de doçent, 1988’de profesör oldu.

İsmail Erünsal Kimdir? Eserleri

1984-1995 arasında Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu, 1992-1994 arasında Başbakanlık Osmanlı Arşivleri Danışma Kurulu üyeliğinde bulunmuştur. 1988’den itibaren Turkish Studies Association’ın üyesidir. 1995’te Türk Tarih Kurumu (TTK) Bilim Kurulu üyesi olan Erünsal, TDV İslam Ansiklopedisi’nin telif ve redaksiyon çalışmalarına katkıda bulunmaktadır. Erünsal, hâlen İslam Araştırmaları Merkezi’nin (İSAM) yönetim kurulu üyesi olup İSAM Kütüphanesi’nin ilmî danışmanlığını yapmakta ve İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinde Öğretim Üyesi olarak vazifesine devam etmektedir. İsmail Erünsal’ın kitaplarından bazıları şunlardır:
Osmanlılarda Sahaflık ve Sahaflar (Timaş yay. 2013);
Osmanlı Kültür Tarihinin Bilinmeyenleri (Timaş yay. 2014);
Osmanlılarda Kütüphaneler ve Kütüphanecilik (Timaş yay. 2015).

İsmail Erünsal kimdir kısaca özetlemek gerekirse; İstanbul’da 1983 yılında kurulan TDV İslâm Ansiklopedisi Genel Müdürlüğü bünyesinde günümüze kadar 42 cildi yayımlanmış olan TDV İslâm Ansiklopedisinin telif ve redaksiyon çalışmalarına katkıda bulundu. Halen ansiklopediyi yayımlayan TDV İslâm Araştırmaları Merkezinin yönetim kurulu üyesidir. Ayrıca; İSAM Kütüphanesinin de ilmi danışmanlığını yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir