Kandil Çiçeği hakkında bilgi

Kandil Çiçeği hakkında bilgiKandil Çiçeği hakkında bilgi..

İsmine aşina olmasanızda ülkemizde yakından tanınan sarı ve turuncu renkleriyle bahçeleri ya da çiçekçilerin tezgahlarını süsleyen bir çiçek! Latince adıyla Calendula yani Kandil Çiçeği’nin kedinizle nasıl bir ilgisi olabilir?

Calendula mart ayından sonbaharın sonlarına dek açmayı sürdüren uyumlu bir çiçektir. Turuncu renkli taç yaprakları gıda boyası yapımında kullanılır. Kediniz için özellikle sıyrık ve yaralanmalarda dokuların onarımına yardımcı etkisinden faydalanmak üzere doğal bir tedavi seçeneği olarak Calendula yani Kandil Çiçeği’ni kullanabilirsiniz.

Kandil Çiçeği hakkında bilgi
Kandil Çiçeği hakkında bilgi

Son yıllarda kırışıklık giderici yüz bakım kremlerinde de yaygın olarak bu çiçekten elde edilen ekstraktlar kullanılmaktadır. Kedinize bu doğal tedaviyi uygulayabilmek için çiçeği 5-7 dakika kadar kaynatarak elde edeceğiniz çayı, soğuduktan sonra püskürtücülü bir şişe yardımıyla kedinizin yaralı veya sıyrılmış yerine sıkabilirsiniz.
Kedinizin ıslanan o bölgeyi yalamasını engellemek için bir bez parçası yardımıyla ekstraktı püskürttüğünüz hasarlı bölgenin üzerini, kısa bir süre de olsa kapatmanızın başarılı bir sonuç elde etmeniz açısından önemli bir faktör olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir