Karabaş Otu Nedir Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Nedir Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Nedir Faydaları Nelerdir?Şifalı bitkiler dendiğinde ilk akla gelen bitkilerden biri olan karabaş otu mucizevi şifa kaynağı bir bitki.

Özellikle kanser tedavisinde etkili sonuçlar elde edilmesini sağlayan Karabaş otunun kullanımı ve bitki hakkında merak edilen önemli bilgiler;

Odunsu bir bitki olan Karabaş otu ezildiğinde hiçde güzel kokmayan ayrıca çok kuvvetli bir kokuya sahiptir.

Mavi çiçekli bir bitki türü olan Karabaş otundan aynı adı taşıyan bir yağ elde edilmektedir.Masaj yağı olarak kullanılan karabaş yağı aynı zamanda cildin bakımı içinde uygulanmaktadır.

Karabaş Otu Nedir Faydaları Nelerdir?

Karabaş otu çok faydalı bir bitkidir hoş olmayan kokusu olsada ağrı gideren özelliği sayesinde oldukça sık kullanılmaktadır.Özellikle bel ağrılarını bacak ağrılarını geçirme özelliği taşır.Kalbe çok faydalı olan karabaş otu damar sertliği tedavisinde de kullanılır.

Balgam sökücü özelliği bulunan bitki beyin hastalıklarında da sıkça kullanılır.Karabaş otunun ayrıca idrar sökücü özelliği vardır.Cilt hastalıklarına iyi gelen bitki özellikle egzama için faydalıdır.Yüksek tansiyon sıkıntısı yaşayanlar için tavsiye edilir.
Ruhsal ve sinirsel hastalıkların tedavisinde de kullanılır kısa sürede oldukça etkili bir sonuç sağlanır.

Karabaş otu nasıl kullanılır?

Karabaş otunu bitki çaylarını nasıl hazırlıyorsanız o şekilde demleme uzulü hazırlayabilirsiniz.

Kurutulmuş olarak kökleri hariç bitkinin tamamını yada yalnız  tohumlarını kullanınız. Bir tatlı kaşığı kurutulmuş karabaş otunu (yaklaşık iki gram) veya iki çay kaşığı tohumu kaynamakta olan bir su bardağı (150-200 ml) klorsuz suya atın.Ağzı kapalı olarak kısık ateşte iki üç dakika demleyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan sonra soğumasını beklemeden süzerek suyunu ayırınız.

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan karabaş otunu hamile kişilerin kullanması sakıncalı olarak görülüyor.Bunun nedeni aşırı kullanıldığında mide bulantısı ve kusma belirtileri göstereceği için hamilelikte kullanılmaması tavsiye ediliyor.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir