Kaza Namazları Ne Zaman Kılınmaz?

Kaza Namazları Ne Zaman Kılınmaz?

Namaz dinin direğidir, islamın beş şartından biri olan namaz bilindiği gibi günün belirli zamanlarında abdest alarak yerine getirilen bir ibadettir.İslamın ikinci şartıdır namaz.Ayrıca namaz Allahü tealaya ve Peygamberimiz Hazreti Muhammed Sallallahü Vesseleme imandan sonra yapılan tüm amel ve ibadetlerden daha üstün bir ibadettir.

Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem buyurdu ki; Başsız insan olmadığı gibi, namazsız da din olmaz.

Kaza Namazları Ne Zaman Kılınmaz?

Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denir.Bir vakit namazı kasdi olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük bir günahtır. Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnettir. Kazası sünnet olan, yalnız sabah namazının sünnetidir. Günün sabah namazı kazaya kalmış ise öğleye kadar kılınınca farzıyla birlikte sünneti de kaza edilir; öğleden sonraya kalınca sünnet kılınmaz, sadece farz kaza edilir.

Kaza Namazları Ne Zaman Kılınmaz?
Kaza namazı farz olan beşvakit namazın vaktinde kılınmaması durumunda daha sonra kılınmasıdır.Kaza namazlarını sayısını bilmeyen düzenli olarak vakit namazlarının arkasından her vaktin kazasını kılabilirler.Kaza namazları vakit namazı gibi kaza edilir.Ayrıca kaza namazı kılarken sıra şart değildir Yalnız ne kadar kaza namazı kıldığınızı hesaplayabilmek için sıralamaya dikkat ederseniz daha iyi olur.

Kaza namazı namaz kılınması tahrimen mekruh olan haram olan vakitlerde kılınmaz bu vakitler üçtür.Bu mekruh vakitlerin dılında kaza namazı kılınabilir.Kaza namazları günlük namazların arkasından da kılınabilir.

Kaza namazı kılmak için mekruh olan vakitler nelerdir?

-Sabah güneş doğduktan sonra 50 dakika geçmeden kaza ve nafile namaz kılınmaz.Güneş doğduktan sonra 50 dakika geçtikten sonra kaza namazı kılınabilir.

-Öğle namazına 20 dakika kalınca kaza namazı kılınmaz.

-Akşam namazı vaktine 45 dakika kalınca kaza namazı kılınmaz.Yalnız o günün ikindi namazının kazası kılınabilir bunun dışında kaza namazı  kılınmaz.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir