Kendinizi keşfetmek için zaman ayırın

Kendinizi keşfetmek için zaman ayırın!..

Kendinizi keşfetmeyi deneyin ve duruşunuzu kontrol edin. Kendinize iyi bakmanın yaşamınızı ve sağlığınızı düzenlediğini zaten biliyorsunuz. Bazılarımız kim olduğunu ve yaşamında neler yapmak istediğini çok iyi bilirken, bir kısmımız belirsizliğe kapılır ve bu yanıtları bulmak için sürekli mücadele eder. Duygusal yolculuğunuzun hangi noktasında bulunursanız bulunun, duruşunuzu ve görüş açılarınızı incelemek size yardımcı olacaktır. Bütünsel sağlığın duygusal-bakım unsurları açısından bu nokta çok önemlidir. Peki nasıl yapılabilir?

Kendinizi keşfetmek için zaman ayırın

Tamam belki siz bir şair, bir blok yazarı ya da günlük tutan biri değilsiniz. Böyle biri olmanız da gerekmiyor ama günün başlangıcında ya da sonunda üç beş dakika durup duygularınızı bilinçaltındaki düşüncelerinizi değerlendirmenin, kendinizi iyi hissetmeniz, aklınızın huzura kavuşması ve hatta büyük, gerçekçi düşler kurmanız için ne kadar yararlı olduğunu algılayıp şaşıracaksınız. Kendine yardım kendini keşfetmekle başlar. Fikirlerinizi, düşüncelerinizi kağıda dökmek büyük bir fark yaratır. Gelecekte dönüp bakacağız kayıtlar oluşturduğu gibi sorumluluk da sunar. Eğer gerekliyse duruşumuzda bazı değişiklikler yapmak ve olmak istediğimiz yere bizi yakınlaştıran yeni bir yol çizmek fırsatı yaratır. Kendinize rahat bir yer bulun ya da yatağınızda oturup rahatlatıcı müzik dinleyin. 

Başkalarına hizmet ederek geçirdiğimiz günlerde çok azımız kendini onlardan uzaklaştırıp kendi yaratıcı mekanında ve dinginliğinde düşünmeye fırsat bulabiliyor. Ne yazacağız hakkında hiç fikriniz yoksa başlamak için aşağıdaki sorulardan yararlanabilirsiniz: 

  1. Başaracağınızdan emin olsaydınız, ne yapmak isterdiniz?
  2. Hangi mesleği ya da hobiyi denemek istersiniz?
  3. Yaşamınızda yapmak istediğiniz ve şimdiye dek yapmadığımız şeyler nelerdir?
  4. Çocukluğunuzdaki hayaliniz nedir? Yetişkinlik hayaliniz nedir?
  5. Yapılacak listesinin ilk üç sırasında neler yer alıyor? Bu liste düzenli olarak yerine getirdiğiniz Görevleri ve günlük yaşamın unsurlarını içermemeli.
  6. Yaşamınızdaki stres ve kaygı kaynağı nedir? Adımları teker teker atarak nasıl düzeltmeye başlayabilirsiniz?
  7. En çok neyle gurur duyuyorsunuz?
Kendinizi keşfetmek için zaman ayırın
Kendinizi keşfetmek için zaman ayırın

Belki birden fazla günlük tutmak daha yararlı olacaktır. Bir günlüğe kuru temizleyiciden giysilerinizi almak, alışverişe çıkmak ya da doğum günü partisi düzenlemek gibi yapılması gereken daha sıradan işleri yazabilirsiniz. İkinci günlük beslenme seçeneklerinizi ve fiziksel aktivitelerinizi kapsayabilir. Kaygı günlüğü adına vereceğiniz günlük ise stresli düşünceler uyku zamanını çalınca kolayca uykuya dalamayanlar için çok yararlı olacaktır. Yatağınızın başucundaki bir kaygı günlüğü kaygılarınızın zihinsel deposu görevini üstlenir. Kaygılarınızı kağıda döküp defteri kapatınca bunlarla yarın uğraşacağınızı kendinize söyleyebilirsiniz. Bazen bir kaygıyı kelimelere dökmek, daha önce aklınıza gelmeyen çözümlere ulaşmanızı sağlar.

Tüm yazılarınız bilinçaltından size yarın için umut verecektir. Son olarak da başardığınız her şeyin kaydını tutan bir olumlu görüş günlüğü yazın. En stresli günlerinizin sonunda bile durup nelerin doğru gittiğini düşünün. Neler için Şükran duydunuz? Hiç beklenmedik, planlanmadık bile olsa gün içinde hangi iyi şeyler karşınıza çıktı? En kötü günlerimizde yalnızca o günü atlattığımız ve çok yakında mutlu, olumlu düşünceler ve niyetler taşıyan yepyeni bir güne adım atacağımız için şükran duyarız.

Unutmayın: yaşamınıza ait kararlar, oldubittiler katın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir