Kendinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Kendinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?İnsan kendini nasıl geliştirebilir? Ne olmak istediğiniz ve bunu nasıl yapacağınız ile ilgili kesin olarak belirlediğiniz bir hedefiniz var mı? Eğer bunlar yoksa, kendini rüzgâra bırakmış bir yaprak gibi oradan oraya savrulursunuz. Mesela, hedefiniz sadece bir üniversiteye girmek ise, bu net ve açık olarak tanımlanmamış bir hedef olduğundan bu konuda sizi yeterince motive etmez. Bu hedef için çok fazla bir yatırım yapmazsınız. Ayrıca net olmayan bir hedef için, çeşitli planlar yapmak size boşuna bir uğraş gibi gelebilir.

Hedef koyarken bunun mutlaka “ulaşılabilir ve motive edici” olmasına dikkat edin. Bu hedef sizi rahatlık bölgesinden çıkaracak kadar etkili olmalıdır; ancak başarma umudunuzu kıracak kadar da ulaşılmaz olmamalıdır. Çıtayı koyacağınız yeri çok iyi ayarlamanız gerekir. Ulaşılabilir ve motive edici herhangi bir hedef koyduğunuzda içinizde bu hedefe ulaşmak için büyük bir azim ve istek doğar. Böylece ortaya çok güçlü bir yakıt çıkar. Bu yakıt, vücudunuzun motoru olan beyne olumlu sinyaller göndererek hedefe ulaşmanızı kolaylaştırır.

Hedefine ulaşacağına inanan birinin buna ulaşma isteği, hedefini netleştirdiği andan itibaren başlar. Çıta aşılamayacak kadar yüksekse, hedefi gerçekleştirme isteği maalesef doğmaz ve isteksizlik meydana gelir. Daha sonra bu işi, kendisini motive edecek bütün dış etkenlere tepki vermez.
NLP’nin (Sinir Dili Programlaması) varsayımlarından birine göre “güç, amaçlanan hedeflere ulaşabilmektir.” Bir öğrencinin yapacağı en akıllıca iş, önce küçük ve rahatça ulaşabileceği hedefler belirleyip bunlara ulaştığını görmektir. Belirlediği hedeflere ulaştığını gören kişinin başaracağına olan inancı artar. Böylece daha büyük hedefler belirler ve onları da yapar, inancı daha da artar ve bu başarı zinciri böylece sürer gider.

Kendinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?Hedefi gerçekleştirmenin 3 safhası vardır:

1. Değerlendirme
2. Projelendirme
3. Hareket

1. Değerlendirme Safhası
Bir hedefi belirlerken dikkat edeceğimiz ilk şey, belirlediğimiz bu hedefin Sonuç Belirleme Kuralları’na uyup uymadığıdır. “KİR YOK” akrostişiyle göstermiş olduğumuz Sonuç Belirleme Kuralları’nı, seçtiğiniz her hedef için test ederseniz, hayat düzeyinizi belirleyecek adımları yanlış atmazsınız.

Sonuç Belirleme Kuralları:

K esin olsun.
İ stenebilir olsun.
R ehberiniz duyularınız olsun.
Y ararlı olsun.
O lumlu cümlelerle ifade edilmiş olsun.
K ontrol sizde olsun.

Kesin Olsun

Eğer bir üniversite adayı kazanmak istediği bölümden bahsederken “Sözel bölümlerden birini kazanmak istiyorum.” diyorsa, bu net ve açık olarak tanımlanmamış bir hedeftir. “Ben iletişim fakültesini kazanmayı, daha sonra da radyo ve televizyon spikeri olmayı arzu ediyorum. Bunun için şimdiden gerekli çalışmalara başladım.” diyen bir öğrenci ise, hedefini açık ve net olarak tanımlamış demektir.

İstenebilir Olsun

Belirlemiş olduğunuz hedef, yakın çevreniz, aileniz ve özellikle sizin tarafınızdan isteniyor mu? Hayatta istemediği işi yapan ve asla mutlu olamayan milyonlarca insan var. Eğer bu insanların arasına katılmak istemiyorsanız, şimdiden ileride seçeceğiniz mesleğin sizi mutlu edip edemeyeceğini düşünün ve kararınızı ona göre verin.

Rehberiniz Duyularınız OlsunKendinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz

Hedefinize vardığınızda neler görecek, neler duyacak, neler hissedeceksiniz? Hatta neler tadacak ve neler koklayacaksınız? Bunları zihninizde ayrıntılı olarak oluşturmaya ve hedefe ne kadar uzak olduğunuzu tespit etmeye “duyusal keskinlik” denir. Duyusal keskinliğe sahip olan bir kişi, hedefe ne kadar yakın veya uzak olduğunu anlar. Hedefinden uzaklaştığı anda da kendisini toplar ve tekrar yoluna devam eder.

Yararlı Olsun

Ulaşmak istediğiniz sonucun size, yakın çevrenize ve insanlara yararlı olması çok önemlidir. Örneğin, sadece bir şeyler öğrenmek için gidilecek bazı yüksek okullar vardır; ancak bu okullardan mezun olduktan sonra bir meslek edinerek hayatınızı kazanmanız çok zordur. Yıllarınızın boşa geçmesini istemiyorsanız, bir hedef belirlerken, önce iyice düşünün, sonra karar verin.

Olumlu Cümlelerle İfade Edilmiş Olsun

Beynimiz kendisine gönderilen mesajlara kelime ararken, bazen bütünün içinden sadece olumsuz kelimeleri seçer ve kendini bu olumsuz kelimeye kilitler. Örneğin, “Üniversite sınavını kaybetmeyeceğim, “cümlesindeki en önemli kelimeyi beynimiz “kaybet” olarak alabilir ve bu program, farkında olmadan kişiyi olumsuz etkiler. Böyle bir cümle kullanacaksak, şöyle dememiz daha doğru olur: “Bu yıl üniversite sınavını inşaallah kazanacağım.”

Kontrol Sizde Olsun

Hedeflerinizi belirlerken kendi kontrolünüzde olan hedefler belirlemeye çalışın. Örneğin, “Türkiye’deki eğitim sistemini değiştireceğim.” diye bir hedef belirleyeceğinize “Eğitim sistemine yeni bir bakış açısı getirecek bir öğretim görevlisi olacağım.” demeniz kontrolün sizde olmasını sağlar.Kendinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz

2. Projelendirme Safhası

Hedefinizin ‘”Sonuç Belirleme Kuralları’na uygun olduğunu tespit ettikten sonra yapacağınız ilk iş, hedefinizle ilgili bir proje hazırlamaktır. Proje safhası, amacınızın kâğıt üzerine döküldüğü, tüm engellerin, kaynakların ve hedefe ulaşma yollarının ortaya konduğu ve stratejinin belirlendiği safhadır. Bu safhada yapılacak iyi bir planlama, sizin hedefinize doğru çok daha kolay ve bilinçli bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır.Kendinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

“LEKESİZ ÇİMEN” akrostişimizdeki maddeleri tek tek uyguladığınızda, içinizdeki devin uyanmaya başladığını hissedeceksiniz.

L iste yapın.
E ngelleri yazın.
K aynakları yazın.
E lde etmek istedikleriniz neler?
S onuç Belirleme Kuralları’na uygun mu?
İ deal performans durumunuzu düşünün.
Z aman planı yapın.
Ç evrenizin nasıl olmasını istersiniz?
İ deal bir gününüz nasıl olmalı?
M odeliniz var mı?
E ylem planınızı yapın.
N asıl bir insan olmalısınız?

Liste Yapın

Bir liste yapın ve yapmak veya olmak istediğiniz her şeyi bu listeye yazın. Yıllarca beyninizin bir köşesinde duran istek ve dileklerinizi bu kağıda geçirdiğinizde güzel duygular hissedeceksiniz. Bunu yaparken kendinize hiçbir kısıtlama koymayın, istediğiniz her şeyi yazın.

Engelleri Yazın

Amacınıza ulaşmanızı engelleyen şeyleri yazın. Bunu yaptığınızda, problemin zannettiğiniz kadar büyük olmadığını görecek ve bu engelleri aşacak çözüm yollarını aramaya başlayacaksınız.

Kaynakları Yazın

Kendinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz
Kendinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Kaynaklarınızı yazdığınızda, bunların hiç de az olmadığını göreceksiniz. Beyninizi ve duyusal keskinliğinizi kullanarak kaynaklarınızı ve potansiyelinizi büyük ölçüde artırabileceğinizi unutmayın. Sadece sahip olduklarınızla, yapabileceğinizin en iyisini yapabilirsiniz.

Elde Etmek İstedikleriniz Neler?

Yazmış olduğunuz listeden elde etmek istediğiniz en önemli dört şeyi bu bölüme yazın. Bunlar sadece dilek seviyesinde ise, önce bunları istek seviyesine getirin. Eğer bunları kendinizi onlara adamak seviyesinde istekler haline getirirseniz, bilin ki sonunda elde edersiniz. Dünyaya yön veren insanlar, elde etmek istediklerine kendilerini adayan kişilerdir.

Sonuç Belirleme Kuralları’na Uygun mu? Kendinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Elde etmek istediklerinizin ‘Sonuç Belirleme Kuralları’na uygun olması gerekmektedir. Uygun değilse, bunları yeniden gözden geçirin. Hedeflerinizi ya kurallara uydurun ya da onlardan vazgeçin.

İdeal Performans Durumunuzu Düşünün

Geçmiş yıllarda başardığınız güzel şeyler olmuştur. Kendinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? Örneğin, bir yazılıda sınıftaki en başarılı öğrencilerden biri olduğunuz güne geri dönün. O başarıyı yakalamak için neler yapmıştınız, nasıl çalışmıştınız ve o an neler hissetmiştiniz? O günleri canlandırmaya çalışın, o zamanki inançlarınızı, düşüncelerinizi ve duygularınızı tekrar yaşamaya çalışın. Belki de gerçekleştirebileceğiniz şeyler yanında gerçekleştirdikleriniz çok küçük bir nokta gibi kalacaktır. O halde başardığınız zamanki duygu, düşünce ve inançları tekrar yaşayın ve onları yeni hedefleriniz için kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir