Kendinizi Tanıyor musunuz?

Hedefinize ulaşmak için bir yol denediniz ancak olmadı. Kendinizi tanıyor musunuz? Sizin için seçenekler asla bitmemeli. Hemen başka bir yol deneyin ve bunu yapabilmek için esnek olun. Unutmayın; İnsan hayatında 5 temel değer vardır ve insanlarda bu değerlerin sıralanmaları birbirinden farklıdır.
Kendinizi Tanıyor musunuz?

1. Bilmek

2. Olmak

3. Yapmak

4. Yakın olmak

5. Sahip olmak

Bu değerlerin sıralaması, size gelecekte seçeceğiniz meslek için yol gösterecektir.Kendinizi Tanıyor musunuz?

Hangi değerin sizin hayatınızda en üstte olduğunu anlamanız, kendinizi daha iyi tanımanıza ve gelecekte seçeceğiniz meslek için şimdiden bir şeyler yapmanıza sebep olacaktır.

Şimdi bu değerleri size kısaca tanımlayacak ve bunların meslek seçiminizde nasıl rol oynadıklarını anlatacağız.

Bilmek

Bilmek değeri, sizin en ön sırada gelen değeriniz ise, gittiğiniz yolu ve her adımınızın nereye gittiğini bilmek istersiniz. Bir tatile gitmeden aylarca önce gideceğiniz yerin özelliklerini inceliyorsanız, bir makineyi kullanmadan önce saatlerce kullanma kılavuzuna bakıyorsanız, bilin ki bilmek sizin için çok önemli bir değerdir.

Hem öğrenme aşkınızı tatmin etmek, hem de sevdiğiniz işten zevk almak istiyorsanız, bir okulda öğretmen veya bir akademisyen olmayı tercih ediniz.

Olmak

Bu kişiler için bir şey olmak bazı şeyleri bilmekten, yapmaktan, sahip olmaktan ve ilişkilerden önemlidir.

İyi bir lider, iyi bir doktor, iyi bir öğretmen olmak bu kişiler için her şeyden önemlidir. Olmak, sizin için çok önemliyse, önce ne olmak istediğinizi belirleyin ve sonra o yolda adım adım ilerleyin.

Yapmak

Yapmak değeri, hayatlarında en ön sırada gelen insanlar çok çabuk eyleme geçme yeteneğine sahiptirler. Böyle kişiler genelde önce eyleme geçer, sonra düşünürler.

İyi bir liderin yönetiminde çok başarılı olabilecek olan bu kişiler, çabuk karar vermeyi gerektiren ve bir amirin denetiminde yapılan çalışmalarda çok başarılı olurlar.

Yakın Olmak

Aileniz, yakın çevreniz ve arkadaşlarınızla ilişkilerinize her şeyden çok önem veriyorsanız, yakın olmak değeri sizin için birinci sıradadır.

Adımınızı atarken öncelikle ailenizi ve yakın çevrenizin bundan nasıl etkileneceğini düşünüyorsanız, çevrenizle ilişkilerinizi kesmeyecek türden meslekler seçmeniz daha doğru olur. Bu alanda önerilen meslekler ise, psikologluk, öğretmenlik, halkla ilişkiler ve benzerleri gibi mesleklerdir. Kaptanlık, pilotluk, hosteslik gibi meslekler sizi pek mutlu etmeyebilir.

Sahip Olmak

Yaptığınız her işi bir şeylere sahip olmak uğruna yapıyorsanız ve o işten kazanacağınız para sizin için her şeyden önemliyse, sizi kısa sürede hedefinize ulaştıracak pazarlama ve satış konularıyla ilgilenin. Bu gruba önerilen meslekler, iş adamlığı, pazarlamacılık, özel şirket yöneticiliği gibi mesleklerdir.

“Yarınlar hep daha iyi olacak derler. Peki, bugün, dünün yarını değil mi?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir