Kesme Tahtaları Nasıl Temizlenir?

Yüzyıllar boyunca kesme yüzeyi olarak mutfaklarda tahta kullanılması tüm dünyada tercih edilen bir uygulama olmuştur. Bilim adamlarının tahta üzerinde bıçağın bıraktığı çiziklerin birer bakteri sığınağı olduğunu keşfetmesiyle kasapların kullandığına benzer tahtalar yerlerini kolayca temizlenen plastiklere bırakmıştır. Ama bu da yalnızca öykünün başıdır. 1990’ların başlarında tahtanın üzerinde mikroorganizmaların uzun süre hayatta kalamadıkları ve tahtanın plastikten daha güvenli olduğu bulunmuştur. Ancak bazı çalışmalar, bakterilerin tahtanın derinliklerinde yaşayabildiklerini ortaya koyunca hikaye karmaşıklaşmaya başlamıştır. Bunun üzerine aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi koşuluyla hem tahta hem de plastik yüzeylerin güvenli olabileceği yolunda fikir birliğine varılmıştır:

  • Çiğ et ve kümes hayvanları için ayrı, ekmek, sebze ve meyveler için ayrı kesme tahtaları kullanın. Çizikler çoğaldığında ya değiştirin ya da tahta olanları iyice zımparalayın.
  • Kesme tahtalarını her kullarından sonra ve yiyecek hazırlama basamakları arasında sıcak sabunlu suyla iyice yıkayın. Plastik olanları bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. İki çay kaşığı çamaşır suyu ile bir litre sudan oluşan karışımla tahtaları düzenli olarak silerek dezenfekte edin ve daha sonra temiz sıcak suyla durulayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir