Keten tohumunun faydaları nelerdir?

Keten tohumunun faydaları nelerdir?Keten tohumunun faydaları

Çok eskilerden beri bilinen keten tohumunu “tıbbın babası” Hippokrates hastalarının sağlığını düzeltmek için kullanırdı. Günümüzde çağdaş beslenme araştırmacıları keten tohumunda aralarında lignan, lif ve omega-3 yağ asitlerinin de bulunduğu, sağlığa yararlı çeşitli maddeleri saptadılar. Fitoöstrojen sınıfına giren lignanlar hormona bağlı meme ve rahim içi kanserlerini önlemekte bir rol oynayabilirler. Ayrıca keten tohumu kolesterol  düşürücü çözülebilir lif, temel yağ asidi olan alfa-linolenik asit ve omega-3 yağ asidi içerir. Keten tohumundaki temel yağ asitleri nemi hücrelere hapsetmeye yaradığı gibi sağlıklı bir diyetinin ana besinlerinden biridir. 

Keten tohumunun faydaları nelerdir?

Yüksek tansiyon hastalarıyla yapılan bir araştırma sonucunda keten tohumu tüketiminin tansiyonu düşürmekte etkili olduğunu kanıtlanmıştır. Keten tohumunun içerdiği Omega-3yağ asitleri ve B vitamini cildi ve saçları canlandırmaya yardımcı olur. Akne ve egzama için de faydalıdır. Keten tohumunun içindeki lignan antioksidan özelliklere sahip bir bitkisel östrojendir.. Lignan tüketimi vücudumuzda hormon dengesi kurmaya yarar. Yapılan son araştırmalar keten tohumu tüketiminin göğüs ve yumurtalık gibi hormonal kanser risklerini azaltığını gösteriyor.

Keten tohumunun faydaları nelerdir?
Keten tohumunun faydaları nelerdir?

Erkeklerde de prostat kanserine karşı koruyucu olduğu bu araştırmalarda vardır.
Keten tohumu aynı zamanda yüksek çözünemeyen lif içeriği sayesinde bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı engeller. Ayrıca çözünebilir lif içeriği sayesinde de ishali engeller.
Yine yapılan bazı araştırmalar keten tohumunun kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Keten tohumu, çözünebilir lif ve lignan içeriğinden dolayı kolesterolü hapsederek bağırsaklardan dışarı atar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir