Kirli Hava Hafızayı Zayıflatıyor

Kirli Hava Hafızayı ZayıflatıyorBeyin ağırlık olarak vücudun %2 sine sahip olduğu halde yapılan tespitlere göre, vücuda giren oksijenin %20 sini, şekerin ise büyük bir bölümünü tek başına tüketir. Oksijen oranı büyük şehirlerde %18-19’a düşer. Doğal ortamda %20-21 dir. O halde beyni korumak için ilk yapmamız gereken bol oksijenli yaşama önem vermektir. Çevre kirliliği hafıza zayıflamasının ilk sorumlularındandır. Temiz hava beyin sağlığı için en önemli şarttır. Haftada en az bir gün kıra çıkmalı ve kırlarda yürünmelidir.

Türkiye’de ve dış ülkelerde her yıl yapıların sayılarının süratle artması ve beton yığınlarının çoğalması bazı yerlerde dengesiz ve programsız yerleşimlerin husule gelmesi ve kömür ve doğal gaz kullanımı ve şehir içi binek vasıtalarının çıkardığı zehirli gazlar içinde yaşayan bir insanlık aleminin nasıl temiz havaya muhtaç olduğu aşikardır. Ferdi ve toplu kır gezileri devamlı yapılmalıdır. Bilhassa kaloriferli ve (PVC) İle kapalı evlerin pencereleri mutlaka her gün devamlı açılmalıdır. Özellikle evlerde bol çiçek ve ev hayvanları varsa,. Bu itibarla Çevre Bakanlığına ve şehirdeki belediyelere çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Kaçak yakıtlar, kalitesiz kömür vesaireler… Yazılı ve görsel basının da bu hususta devamlı yazı ve programlar ile milletimiz ve insanlık uyarılmalıdır.

Kirli hava hafızayı zayıflatıyor doğrudur. Uzmanların da sürekli tavsiye ettikleri yürüyüş sağlıklı hava tüketimi içi gereklidir. Çünkü insanlık tarihine bakıldığında, eski insanların hayatı hep yürüyüşle dolu, hareketlerle doludur. Günümüzde yürümenin adı spor olmuş; hâlbuki hem yürümeli, hem de çalışmalı.İnsanın maddî ve manevî şifa kaynağı budur. Elbette ki temiz havada yürümelidir, ancak nerede yürümelidir?
Kirli havaların hâkim olduğu şehir merkezlerinden ziyade, sıhhat bulmak için şehir dışı tepe, dağ ve yaylalarda ve geniş ovalarda yürümeli, koşmalı ve hatta yaz-kış demeden her mevsim; sabah ve akşam piknikleri düzenlenmelidir. Herkes kendi çevresini araştırsın bakalım acaba kaç kişi bu tarzı benimser ve tembellikten kurtulur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir