Kırmızı Biberin Faydaları ve Zararları

Kırmızı Biberin Faydaları ve Zararları

Kırmızı Biberin Faydaları ve Zararları

Kırmızı biber: Taze acı biber ve öğütülmüş biçimi ağız yakan ateşini ve sağlık yararlarını, biberin zarında üretilip tohumlarına çekilen, capsaicin adı verilen bir bileşime borçludur. Biberlerin soğuk algınlığı ve bağlantılı olarak öksürük, burun tıkanıklığı, bronşit ve sinüs enfeksiyonu gibi belirtileri için doğal tedavi olarak kullanımı çok eskilere dayanır. Kimyasal açıdan capsaicin, reçeteli ve reçetesiz satılan soğuk algınlığı ilaçlarındaki guaifenesin maddesiyle benzerlik gösterir. Diyet yapanlar kalorileri azaltmak ve özellikle tatlı isteğini kesmek için acı biber tüketirler (ne de olsa kocaman bir acı biber yedikten sonra şekerli bir kurabiye pek çekici gelmez!) Ayrıca acı biberlerin mide ülserini önlediği, yüksek tansiyon, felç ve kalp rahatsızlıkları riskini azalttığını gösteren kanıtlar vardır.

İpucu: Taze acı biberi yemek pişirirken kullanmaktan çekinmeyin. Plastik poşet yerine kağıt torbalarda ya da kağıt havluya sararak saklayın. Plastik poşetler çok kısa sürede bozulmasına yol açar. Dikkatle tutun! Biberlerin ya cildinize yapışacağından tek kullanımlık eldiven kullanmanızı öneriyorum. Ayrıca yemek tariflerinde ne söylenirse söylensin sizin yerinizde olsam, öğütmek için kahve değirmenini ya da blendırımı kullanmam. Meksika kökenli yemeklere, soslara, salsalara, fasulye yemeklerine, ızgara yapacağınız et, tavuk ve balıklara biber ekebilirsiniz. Ayrıca çorba, sos ve marinelere katmak için sıvı acı biber sosları bulabilirsiniz. Kırmızı Biberin Bilinen Faydalarını şöyle sıralayabiliriz.Kırmızı Biberin Faydaları ve Zararları

Cinsel gücü arttırır.
Sindirim sistemini düzenler ve hazmı kolaylaştırır. Böylelikle, mide tembelliğini giderir.
Vücuttaki mikropları öldürmekte oldukça etkilidir.
Stresi azaltarak sinirleri yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.
Kolesterolü düşürür.
Romatizma ağrılarını azaltır.
Damar tıkanıklıklarının oluşmasını engeller.
İştahı açar
Midede gaz birikimini önler.
Metabolizma hızını arttırarak zayıflamayı kolaylaştırır
İshali engeller.
Eklem iltihaplarını tedavi eder.
Mide asidini önler.
Solunum yollarını açar.Bronşite ve diğer solunum hastalıklarına faydalıdır.
Kan dolaşımını düzenler
Terlemeyi arttırır.
Uzmanlar ayrıca, prostat kanserinin önlenmesinde kırmızı biberin çok önemli bir etkiye sahip olduğunu belirtiyor, Kırmızı biberin içeriğinde bulunan capsaicin adı verilen maddenin meme, mide, mesane, karaciğer ve akciğer kanserlerinin engellenmesinde oldukça faydalıdır.
Endorfin hormonu salgılanmasına yardımcı olur, böylece, insana mutluluk hissi verir. Şimdi gelelim Kırmızı Biberin Zararları’na;Kırmızı Biberin Faydaları ve Zararları

Saydığımız bunca hastalığa iyi gelmesine ve rahatsızlıkları önlemesine rağmen, kırmızı biberin insan vücuduna bazı zararları da var. Egzama, yüksek tansiyon, üremi ve damar sertliği rahatsızlıkları olanlar kırmızı biber tüketimine dikkat etmelidir. Çünkü; kırmızı biber, bu hastalıkları tetikliyor. Ayrıca; kalp ve beyin damarlarında rahatsızlık bulunanlar da kırmızı biber tüketmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir