Kış Akşamlarının Vazgeçilmezi: Kestane

Kış Akşamlarının Vazgeçilmezi: KestaneKestane, kış akşamlarının vazgeçilmez yiyeceğidir. Peki kestanenin nasıl yetiştiğini biliyor musunuz? Bu dışı sert olan besin, yaprakları biraz sert, kenarları testere dişli ve dişlerin ucu dikenli olan bir orman ağacının meyvesidir.

Kestane, Akdeniz çevresi memleketlerinde yetişen, kupulası dikenli veya çengelli dikenli, küre şeklinde ve nişastaca zengin meyveleri olan bir ağaçtır.

Yemiş veren kestaneler alçak boylu olup 4-5 metre yüksekliktedir. Kestane ağaçları ancak 10-12 yaşlarında meyve vermeye başlar. Kestane, tazeyken buruk ve acımsı tattadır. Dış kabukları sararıp çatladıktan sonra toplanır.

Kış Akşamlarının Vazgeçilmezi: KestaneKestane ağacı en uzun ömürlü ağaçlardan biridir. 2000-4000 yıl arasında yaşayan kestane ağaçlarına rastlanmıştır.

Yabani olarak yetişen kestane ağaçları 20-30 m yükselebilmekte ve yer yer ormanlar meydana getirebilmektedir.

Kestane ağacı daha çok kayalık yamaçları ve Kumlu Toprakları sever. Kireçli topraklarda yetişmez. Memleketimizde özel olarak yetiştirilmektedir. Özellikle Bursa bölgesinde yetiştirilen kestaneler ünlüdür.

Kış Akşamlarının Vazgeçilmezi: KestaneKestane; nişasta, sakkaroz, protein ve tanen ihtiva eder. Daha çok, pişirilerek, haşlanarak veya kebabı yapılmak suretiyle yenir.

Kestane ağacını kerestesi iyi cila kabul ettiğinden mobilyacılıkta; odunu sert ve dayanıklı olması sebebiyle de inşaatlarda kullanılır. Memleketimizde yılda 10-12 bin ton civarında kestane üretilebilmektedir.

Şekerciler kestanenin şekerlemesini yaparak “kestane şekeri” adı altında piyasaya sürerler. Bursa’nın “kestane şekeri” en ünlü olanıdır.

Meyve veren kestanelerin boyları 4-5 metre kadar olur. Kerestesi için yetiştirilenler ise 30-40 metreyi bulurlar.

Yurdumuzda kestane ağaçlarının sayısı iki milyona yakındır. Bunlardan yılda ortalama olarak 48.000 ton kestane elde edilir.

Kestane ağacı Haziran’da  yeşerir; Eylül’den Kasım’a kadar da meyve verir. Bir ağaç elde etmek için bir kestane yere gömmek kâfidir. Bundan yeni bir fidan yeşerir.Kış Akşamlarının Vazgeçilmezi: Kestane

Kestanelerin; meyve, şekerleme ve kereste olarak kullanımının yanı sıra meyve kabukları tanin üretiminde, yaprak ve çiçekleri ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.

Kış akşamlarının Vazgeçilmezi Kestane meyvesi normal koşullarda %40-45 su, %3-6 protein %3-5 yağ,  %40-45 karbonhidrat, %1,3 kül ihtiva eder. Kestane eski zamanlardan beri insan beslenmesinde karbonhidrat kaynağı olmuştur. Ayrıca C ve A vitaminlerinin de olduğu kaydedilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir