Kitap okumanın önemi ve faydaları

Kitap okumanın önemi nedir ve faydaları nelerdir?

Okudukça özgür hissederiz, başka kimseye ihtiyaç duymadan okuduklarımızla öğrenebiliriz her bir şeyi.Kitap okuyabilmenin verdiği heyecan bazen çok uzun sürmüyor ne yazık ki. Neler keşfedeceğimizi, hangi derin sularda nelerle karşılaşacağımızı artık pek de umursamadan uzaklaşıyoruz kelimelerden, kitaplardan. Bir kitabın yaprakları arasında bulacağımız bilgiyi, cam bir ekrandan temin etmeye çalışıyoruz. Aylarca belki yıllarca emek verilerek yazılmış sayfaları, hiçbir emek ürünü olmayan anlık meşguliyetlere kurban ediyoruz. Bir cümlesiyle kendimizden çok şey bulacağımız, hayatımızın yönünü değiştirecek satırları görmezden geliyoruz.

Kitap okumanın önemi ve faydalarıBir kitabın kokusunu çekerken, duyulan huzuru hangi kelimeler tarif edebilir. Hayatın endişe, kaygı, üzüntü ve stresinden uzaklaştıran kelimeler arasında kaybolmanın verdiği zihinsel zenginlik nasıl ölçülebilir. Kitap okudukça önyargılarından arınmanın, farklı fikirlere ve düşüncelere yaşam alanı sunmanın, hikmetin sözle değil yazıyla kazanıldığının farkına varırız. Çünkü okuduklarımız bize her sabah uyandığımızda gördüğümüz pencereden farklı bir pencere açar. Her gün bezginlik ve yılgınlıkla yapmaktan hoşlanmadığımız işleri, farklı gözle görmemizi sağlar. Şehrin rutin yaşamı içinde öfkelerimizle boğuşurken, bir soluk aldırırlar. Çevremize bakarken biraz Ahmet Hamdi, biraz Borges, biraz Hüseyin Rahmi biraz Kafka oluruz. Renkleri, yüzleri ve sesleri onların kelimeleriyle görmeye başlarız. O zaman renkler biraz daha parlak, sesler biraz daha melodik, yüzler de biraz daha canlı olurlar.

Kitap okumanın önemi ve faydaları

Okunan her bir kitapla bambaşka zamanlara, coğrafyalara ve düşünce iklimine gideriz. Bazen Orta Çağ’ın karanlık sularında yüzer, bazen de Anadolu’nun harman yerlerini gezeriz. Kimi zaman da Doğu’yu, kimi zaman ise Batı’nın, düşüncelerini anlamaya çalışırız. Anladıkça zenginleşir, çeşitleniriz. Okuduklarımız aslında nasıl bir insan olduğumuzu belirler bir zaman sonra. Gözle görülenin ardındakini görmeye, idrak etmeye ve kendimize ait fikirler üretmeye başlarız. Kitaplar bize yol gösterir, önümüzü açar, monotluktan, tek düzelikten kurtarır ve özgünleştirir.

Kitap okumanın önemi ve faydaları
Kitap okumanın önemi ve faydaları

İnsanlığın en büyük icadı olarak yazının bulunmasıyla; yazdıklarıyla duygularını anlatan, düşüncelerini paylaşan, fikirlerini insanlığın hizmetine sunan, hayalleriyle yepyeni dünyalar inşa eden milyonlarca kişi, yüzyıllar geçse, kilometrelerce uzakta da olsa dahi, zihinlerimizi ele geçiriyor ve kimi büyük, kimisi küçük derin izler bırakıyor. Hangi güç insanda böyle bir etkiye sebep olabilir ki?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir