Konsantrasyon Geliştirme Egzersizi

  Konsantrasyonu artırmak için egzersizler

Okuma kondisyonu, göz egzersizi, dikkat geliştirme, iradeyi zorlama gibi bir öğrencinin birçok faydasını göreceği bu basit egzersizi hemen bugünden itibaren yapmaya başlayın. 15 günde epey yol kat etmiş olursunuz, tabii ki daha başında bu uygulamayı bir işkence olarak algılamazsınız.  Konsantrasyon Geliştirme Egzersizi;

1- Duvara otururken göz hizasında duracak şekilde motive olacağınız bir resmi asın. (Dergi sayfasından büyük olmasın.)

2- Her gün rahatsız edilmeyeceğiniz bir saatte bir sandalyeye oturun ve saatin kronometresini çalıştırarak gözünüzü hiç kırpmadan kesintisiz ve dikkatinizi resme yoğunlaştırarak bakın.

3- Bir süre sonra gözünüz yorulacak, sulanacak ve kızaracak; ama siz gözünüzü açık tutmaya çalışacaksınız. Gözünüzü kırptığınız anda geçen süreyi not alın.

4- Bir sonraki gün, dünkü rekorunuzu geçecek yeni hedef koyun. (Örneğin, dün 5 dakika 10 saniye dayandıysanız bugün kendinize daha yüksek bir hedef koyun.)

5- Koyduğunuz hedeflere ulaştıkça bir sonraki gün süreyi artıracaksınız. Bunu 15 dakikaya kadar çıkarıyorsanız, bu gelişmelerin faydalarını okurken dikkatinizin yoğunlaşmasıyla görüyorsunuz demektir.

Konsantrasyon Geliştirme Egzersizi

Eğer konsantre olamazsanız, problem yaşarsınız:

-Saçma ve büyük bir olasılıkla pahalıya mal olan hatalar yapabilirsiniz.
– İşlerinizin gereğinden daha fazla uzun sürdüğünü görürsünüz.
-Kendiniz için önemli olan işlerden bile vazgeçebilirsiniz.
Bazı insanlar odaklanmakta iyi olmadıklarını düşünürler; fakat bu doğru değildir. Hepimiz konsantrasyon becerimizi pekala geliştirebiliriz. Konsantrasyonunuzu yükseltmek için, yaptığınız her ne iş olursa olsun kendinizi o işe verin. Yalnızca pasif bir şekilde oturup, bir sunumu izleyip not almayın. Şayet bir belge okuyorsanız elinize bir tükenmez veya fosforlu bir kalem alın ve önemli bölümleri işaretleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir