Konya’da gezilecek yerler nereler

Konya’da gezilecek görülecek yerler

İlk çağlardan kalma bir yerleşim yeri olan Konya, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerine sahip bir ilimizdir. İnsanoğlunun yerleştiği ilk şehirlerinden biri sayılır. Konya’daki birçok cami, türbe, medrese, çeşme ve en önemlisi de Mevlana Müzesi bulunmakta ve her yıl binlerce turistin akınına uğruyor. Çatalhöyük de bu ilimizin sınırlar içinde bulunuyor.

Konya’nın tarihi ve kültürel mirasını tanımak için ilk durağınız Alaaddin Tepesi’nde olmalıdır. Bir zamanlar tepenin etrafını çevreleyen surlar günümüze kadar ulaşamamıştır. Tepeyi süsleyen en önemli eser Alaaddin Camisidir. Türkiye Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad’ın adını taşıyan cami, döneminin en büyüğü. Minberinde bulunan ahşap işlemelerle Türk sanatının eşsiz bir örneğini temsil etmektedir. Caminin yapımında kullanılan ahşap eserleri Selçuklu ve Osmanlı dönemindeki eserlerde de görmekteyiz.

Alaaddin tepesinden aşağı doğru indiğinizde Karatay Medresesi karşılar sizi. Medrese günümüzde Karatay Çini Eserleri Müzesine dönüştürülmüş. Bu eser taş, mermer ve tuğlanın uyumunu yansıtan mimarisi, çinili kubbesi ve süslemeleri ile Selçuklu sanatının başyapıtlarındandır. Karatay Medresesi’nden Mevlana Türbesi’ne uzanan yol üzerinde Konya’nın eski çarşıları yer alır.

Konya'da gezilecek yerler nerelerBir dönem ticaret ve üretim faaliyetlerinin yoğun yaşandığı çarşı ve bedestenlerin pek azı günümüze kadar ulaşabilmiştir. Buralarda genelde aynı işle uğraşan esnaflar vardır. O dönemlerde aynı meslekten olanlar, bulundukları sokağa da kendi isimlerini verirlermiş. Peki burada hangi esnaflar bulunurdu: Habbazlar yani Poğaçacılar, pastırmacılar, kasaplar, helvacılar, ipekçiler, iplikçiler, yemeniciler, debbağlar, keçeciler, mesciler, külahçılar, kürkçüler, yorgancılar, terziler, ayrıca nalbantlar, mıhçılar, nalçacılar,, semerciler, bunun yanında saraçlar, muytablar, sabuncular, bezirciler, berberler, bakırcılar, çömlekçiler, boyacılar, kuyumcular, aktarlar, … bu liste böyle uzayıp gider. Bu mesleklerin pek çoğu maalesef günümüzde yapılmıyor. Mesela keçeçilik. Eski Konya evlerinin süsü olarak bilinen keçe güzümüzde artık dokunmuyor. Han ve çarşılarda ticaret ve imalat yapılmakla beraber alışveriş merkezleri olarak adlandırılan yerler daha yoğundur. Bu çarşıları geçtikten sonra sizi Mevlana Türbesi ve Müzesi karşılar. “En yeşil kubbe” diye tabir edilen firuze çinilerle kaplı kubbe önünde resim çektirmek adettendir. Müze içinde türbe, çeşitli kitaplar ve eşyaları da görebilirsiniz. Selçuklu sarayının gül bahçesi konumunda olan müzenin avlusundaki güller Mevlana’nın aşk dolu dünyasını ziyaretçilere hissettiriyor.

Konya’da gezilecek yerler nereler

Mevlana Müzesi’nden başka bir müzeye geçerek geziye devam edebilirsiniz. Konya’nın kültürüne ve insanına ait eserlerin yer ldığı Etnografya Müzesi size şehir hakkında önemli bilgiler verir. Etnografya müzeleri Konya halkının maddi kültür varlıklarını toplayan, koruyan, sergileyen eğitim ve araştırma kurumlarıdır. Konya’daki Etnografya Müzesi’nde farklı dönemlere ait pek çok kültür varlığını bulmanız mümkün. Müzede kadife, saten, atlas, çuha gibi kumaşlardan dikilen ve üzerine sim, sırma kordon tutturulan ve farklı iğne teknikleriyle işlenmiş bindallı, elbise, şalvar içlik, cepken,salta, yelek ve kaftanlardan oluşan giyim kuşam örneklerini gezip görebilirsiniz. Ayrıca gümüş malzemeden yapılan kemer, kemer tokası, bilezik,küpe, gerdanlık, tepelik, yüzük gibi takı ve aksesuarlar, iğne oyası, tığ örme, kumaştan yapılan para, saat, mühür keseleri, yün çorap ve eldivenler gibi çeşitli malzemelerden işlenmiş kazan, sini, lenger, leğen, ibrikler, tencere, tas gibi mutfak kapları da vardır .Burada bulunan eserlerin dışında Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait birçok mimari eser de Konya’da bulunuyor.Konya’da gezilecek yerlerden;  İnce Minareli Medrese, Selimiye Camisi,İplikçi Camisi…

Türkiye Selçuklu Devleti’nin başkenti olan Konya’da, geçmişten gelen geleneklerin, kültürel unsurlarının bazıları değişmiş, ancak bazıları da günümüzde de yaşamaya devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir