Kramplar nasıl giderilir

Kramplar nasıl giderilir
Kramp nasıl geçer?

Kramplar nasıl giderilir ?

Antrenmandan sonra  oluşan kas krampları gözünüzü korkutmasın. Daha güçlü ve uzun antrenmanlar için krampları engellemenin yolları bu yazımızda. Koşu, Ağırlık antremanı veya CrossFit antrenmanının tam ortasındayken birden çarpılır gibi olursunuz: Sizi adeta taşa çeviren sancılı kramplar! Krampın neden olduğu ağrı ve gerginlik, antrenmanı o an öldürebiliyor. Krampın ne zaman nerde olacağı da belli olmuyor: depar atarken, havuzda yüzerken veya antrenman yaparken gelebilir.

Kramp neden olur?

Kramp, kas birimi kendini kastıktan sonra kasılmanın serbest bırakılması için yeterli kuvvetin kalmamasından meydana gelir. Kramplar genelde en ağır çalışmalar sırasında vuku bulur. Koşucular düşük şiddette kramplar geçirirken, kürekçiler ve yüzücülerde yüksek şiddette göğüs duvarı krampları meydana gelir.

 

Kramplar nasıl giderilir
Kramplar nasıl giderilir

Krampların en yaygın nedenlerinden biri beslenmeyle ilintili olabilir. Hele bir de mesafe koşusu, bisiklet ve triatlon gibi sporlar sırasında terleyerek kaybedilen elektrolitlerin yenilenme fırsatının olmadığı dayanıklılık sporlarından biriyle uğraşıyorsanız. Bu tür sporlar sodyum seviyelerinde eksilme yaratarak krampları tetikleyebiliyor. Bununla savaşmak için akıllı beslenmeniz gerekiyor. Bunun için de, antrenman sırasında çubuk kraker gibi tuzlu yiyecekler yiyerek veya tuz tabletleri içerek yeterli miktarda elektrolit almanız gerekiyor. Sodyumun yanında potasyum, magnezyum ve kalsiyum kilitlenmesine karşı yardım edebilir. Bu besinleri doğal gıdalardan almaya bakın. Potasyumun başlıca kaynağı muz, magnezyumun yapraklı yeşil sebzeler ve kalsiyumun da süt ve yoğurt gibi süt ürünleridir. Düzenli su içmek de bir o kadar önemlidir, çünkü susuz kalan vücudun elektrolit derişiminde değişiklikler meydana gelir ve kas metabolizmasında laktik asit birikimi olur ki bunların ikisi de kramplara yol açabiliyor. Su miktarı kişiye göre değişebiliyor; bazıları çok az suyla idare edebilirken diğerleri daha çok suya veya elektrolitli sporcu içeceklerine ihtiyaç duyabiliyor. Deneyerek size uygun olanı bulun.
Kramplar ayrıca antrenman vücudunuzun canına okuduğu zamanda meydana gelebilir. İşlevsel kramplar, aşırı kas aktivitesi olan insanlarda oluyor, yani bara çok fazla ağırlık yüklediğinizde, tekrar sayınızı aşırı yükselttiğinizde veya vücudunuzu esnek hareket edemeyeceği bir pozisyonda çalıştırdığınızda kramplara neden olabilirsiniz. Kasları hareketli tutmak için antrenmanınızın esneklik unsurunu arttırmanız gerekiyor. Antrenmandan önce yuvarlama köpüğü kullanmak da işe yarayabilir. Depar aralığı gibi ani ve yoğun devinimler de krampları tetikleyebilir.

Esnek bir vücut, antrenman sırasında daha çok dayanıklılık gösterir.

Kramplar nasıl giderilir

Az yağlı veya yağsız süt gibi süt ürünleri, vücudunuza kalsiyum sağlayarak kaslardaki krampların engellenmesine yardımcı olabilir. Bu, özellikle de yeterince ısınmadığınız, esnemediğiniz veya vücudunuzu harekete hazırlamadığınız zamanlar olur. Hamstring ve quadriceps kaslarınızın bütün enerjisini kullanarak 400 metre depar koşusu gibi bir aktivite yapacaksanız ancak kaslarınızda yeteri kadar enerji veya güçlü bir temel yoksa, bu kaslarda kramp meydana gelmesi büyük olasılıktır: Vücudunuzun esnekliğini geliştirdiğinizde kaslarınızı daha çevik tutarak kramp olasılığını düşürürsünüz. Gergin kasların normal işlevler sırasında uzunluk bakımından daha az potansiyeli olur; buna ekskürsiyon denir. Diğer bir deyişle, aynı hacimde işi yaparken uzunluklarında daha kısa bir değişiklik yaşanır. Bu hareketi yüksek hızda veya hacimde tekrar ettiğinizde kaslar kramp geçirebilir çünkü egzersiz sırasında yeterince esneyemezler. Esneme ve ısınma yaparak, antrenmanın ortasında kramp geçirme olasılığınızı düşürürsünüz. En çok çalıştıracağınız kasları esnetmekle başlayın. Koşucular için bu hamstring kaslarıdır; üst vücut çalıştığınız günlerde ise göğüs, omuz ve kol esnemesi yapmanızda fayda var. Egzersiz yaparken kramp yaşadığınızda, durun ve etkilenen kası nazikçe esnetin. Kramplı bölgeyi çalıştırmaya devam etmeye veya büyük, aşırı esneme hareketleri yapmaya kalkmayın çünkü kaslarınızı yırtabilirsiniz.

Kramplar nasıl giderilir
Kramplar nasıl giderilir

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir