Küfür eden çocuğa nasıl davranmalı?

Küfür eden çocuğa nasıl davranmalı?
Küfreden çocuğa nasıl davranmalıyız?

Küfür Eden Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Argo ve küfürlü kelimelerin anlamını çocuğunuza anlatmanız ya da anlatmamanız tamamen çocuğun yaşına bağlıdır. Dört yaşındaki bir çocuk söylediği küfürlü sözcüğün anlamını anlatsanız bile anlamayabilir. Bu nedenle aşırı tepki vermeden  önce, söylediğinin çok kötü bir kelime olduğunu, sizi üzdüğünü ve bir daha söylememesini istemeniz şeklinde bir ifadeyle bu davranışın yanlış olduğunu anlatmamız gerekir.

Ebeveylner her konuda olduğu gibi öfke kontrolü ve tartışma konusunda çocuklarına örnek olmalıdırlar. Aralarındaki anlaşmazlıkları mümkün olduğu kadar çocukların olmadığı yerlerde gidermeye çalışmalıdırlar. Anne baba arasındaki tartışmalar şiddetlerine ve türlerine göre farklılık gösterirler. Ağır tartışma ve kavgaların çocuklar üzerindeki etkisi daha fazla ve derindir. Araştırmalara göre bu ölçüde bir kavga çocuklar açısından neredeyse felaket anlamına geliyor. Çünkü bu durum çocuk için ait olduğu tek ailesi ve bir anlamda dünyası dağılma tehlikesi yaşıyor anlamına gelecektir.

Küfür eden çocuğa nasıl davranmalı?
Küfür eden çocuğa nasıl davranmalı?

Küfür Eden Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Öncelikle hemen telaşa kapılmamanız çok önemlidir. Göstereceğiniz aşırı tepkiler karşısında çocuk küçük bir kelime için neden bu kadar büyük tepki gösterdiğinizi anlamakta zorluk çekecektir. Bu kelimeleri kullandığı zaman kesinlikle gülmeyin ve bunu aile içinde eğlence konusu yapmayın. Çünkü o takdirde komik ve güzel bir iş yaptığını, bütün ilgiyi üzerinde topladığını düşünerek bu davranışı tekrarlayacaktır. En doğru tepki “Kızgın olabilirsin ama bu kelimeleri kullanmıyoruz” şeklinde onu uyarmamızdır. Kullandığı bu kelimenin karşıdaki insanı rencide edeceğini ve aynısının kendisine söylenmesi halinde neler hissedeceğini hatırlatmak da faydalı olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir