Kuranı Kerime ilk inen sure hangisidir

Kuranı Kerime ilk inen sure hangisidirKuranı Kerime ilk inen sure hangisidir

Alak suresi, ilk inen suredir. Bu konuda birçok rivayet vardır. Örneğin Ayşe ( Radiyallahu anha)’dan rivayet edilen hadiste şöyle denilmektedir:

Rasulullah ( Sallallahu aleyhi ve sellem)’e vahyin gelişi; uykuda doğru (sadık/sahih) rüya şeklinde başlamıştır. Gördüğü her rüya sabah aydınlığı gibi apaçık çıkardı. Sonra kalbine yalnızlık sevgisi atıldı. Yiyeceğini alıp Hira’daki mağaraya çekilir, orada birkaç gece yalnız başına ibadet eder sonra Hatice’nin yanına gelir, bir o kadar zaman için yine yiyeceğini alır mağaraya dönerdi. Nihayet bir gece mağarada iken kendisine vahiy geldi. Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) devamını şöyle anlatmıştır;) melek geldi ve ‘Oku’ dedi. Ben, ‘Okuma bilmem’ dedim. Melek beni tuttu ve gücüm tükeninceye kadar sıktı. Sonra beni bırakıp ‘Oku’ dedi. Ben yine ‘okuma bilmem’. Dedim. Melek yine tutup ikinci defa gücüm tükeninceye kadar beni sıktı, sonra bıraktı ve tekrar ‘Oku’ dedi. Ben tekrar ‘okuma bilmem’ dedim. Üçüncü kez beni sıktı, bıraktı ve ‘Oku yaratan Rabbinin adıyla! O, insanı alaktan yaratmıştır. Oku, çünkü senin Rabbinin cömertliğinde sınır yoktur. O, kalemle öğreten; insana bilmediklerini öğretendir, dedi…

Kuranı Kerime ilk inen sure hangisidir

Bu ve benzeri rivayetler, öncelikle Alak suresinin ilk beş ayetinin indirildiğini bildirirler. Ancak Kuranı Kerimde surenin bağlamı dikkate alındığında bir bütün halinde indiğini söylemek daha doğrudur. Buna göre hadis rivayetlerinde surenin ilk beş ayetten sonraki kısımlarından söz edilmemesi, rivayet eden şahısların konuyu aktarırken kısaltma ihtiyacından veya zaten bilindiğini düşündüğü için sonrasını aktarmaya gerek duymamasından kaynaklanmış olabilir.

Kuranı Kerime ilk inen sure hangisidir
Kuranı Kerime ilk inen sure hangisidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir