Madeni Paraların Kenarları Neden Tırtıklıdır?

Madeni Paraların Kenarları Neden Tırtıklıdır?Madeni Paraların Kenarları Neden Tırtıklıdır?

Bozuk paraların geçmişi Milattan Önce 600’lü yıllara kadar dayanıyor. Eskiden madeni paralar altın ve gümüş gibi değerli madenlerden üretiliyordu ve dövülerek şekillendiriliyordu. Geçen zaman içinde ticaretin gelişmesine bağlı olarak madeni paraya talebin artması, darphanelerin daha hızlı üretim yapmasını zorunlu bir hale getirdi. Fakat üretim elle yapıldığı için bu süreçte şekli çok düzgün olmayan düşük kalitede madeni paralar üretildi. Bu durumda sahte ve kenarları yontulmuş (kalpazanlar madeni paraların kenarlarını yontarak değerli madenlerden küçük miktarlarda çalıyordu) paraların fark edilmesini zorlaştırıyordu. Bu sorunun üstesinden gelmek için geliştirilen yöntemlerden biri de madeni paraların makineler kullanılarak üretilmesiydi.

Madeni Paraların Kenarları Neden Tırtıklıdır?

Böylece şekli çok düzgün dairesel paralar üretmek mümkün oldu. Paraların kenarlarının yontulmasını engellemek içinse madeni paralar kenarları tırtıklı şekilde üretilmeye başlandı. 1696 yılında İngiltere Kraliyet Darphanesi’nin başına getirilen fizikçi Isaac Newton madeni paralar kırpılarak yapılan sahtecilikle başa çıkmak için bu yöntemi kullanmıştı.

Madeni Paraların Kenarları Neden Tırtıklıdır?
Madeni Paraların Kenarları Neden Tırtıklıdır?

Günümüzdeyse madeni paralar değerli madenlerden yapılmamasına rağmen (çoğunlukla bakır, nikel ve çinko alaşımlarından üretiliyorlar) kullandığımız bazı madeni paraların kenarları tırtıklıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir