Mantarın Faydaları ve Besin Değerleri

Mantarın Faydaları ve Besin DeğerleriMantarın Faydaları ve Besin Değeri

Besleyici değerinin yüksek olması ve lezzeti açısından dünyanın en çok tüketilen yiyeceklerinin başında gelir mantarlar. Şapkalı, şapkasız, rengarenk binlerce çeşidiyle yemyeşil ormanların eşsiz lezzeti, en saklı hazinesidir onlar… Zengin bitki örtüsü ve iklim koşulları sayesinde yenilebilir ve zehirli 2 bin 500 mantar çeşidine ev sahipliği yapan ülkemizde, mantarların zengin besin içerikleri ve faydaları ne yazık ki fazla bilinmiyor. Uzmanlar özellikle kanlıca, istiridye gibi toprak rengi tonlarına sahip mantar çeşitlerinin çok daha besleyici ve sağlığa faydaları olduğunu dile getiriyor. %90’lık büyük bir kısmı sudan oluşan mantarlar, yağ ve kalori değerleri bakımından düşük; A, B, D, P ve K vitaminleri, protein ve demir açısından oldukça değerli bir içeriğe sahip bulunuyor. Mantarlar, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, diyet lifler bakımından zengin olması sebebiyle bağırsak rahatsızlıklarını gideriyor, kandaki kolesterolün (LDL) düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Mantarın Faydaları ve Besin Değerleri

Uzmanlar pek çok faydası bulunan mantarın ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet vermemesi için taze ve pişmiş olarak tüketilmesini, uzman kişiler tarafından toplanmasını önemle vurguluyor. Mantarlarda doğal olan düşük sodyum, yağ, kolestrol ve kaloriler var ve genelde fonksiyonel gıdalar olarak bilinir. Temel beslenmeye ilave olarak yararlı diyet lifleri nedeniyle kronik hastalığın önlenmesine de yardımcı olurlar.

Mantarın Faydaları ve Besin Değerleri
Mantarın Faydaları ve Besin Değerleri

Bir fincan kıyılmış ya da dilimlenmiş çiğ beyaz mantar, 15 kalori, 0 gram yağ, 2.2 gram protein, 2.3 gram karbonhidrat (0,7 gram lif ve 1,4 gram şeker ) içerir. Mantarların pek çok çeşidi mevcut olmasına rağmen, şekli ve boyutu ne olursa olsun, çoğunluğu aynı miktarda kalorileri sağlar. A, B, D, P ve K vitaminleri, protein ve demir açısından oldukça değerli bir içeriğe sahiptirler. Bağışıklık sistemini güçlendirir, diyet lifler bakımından zengin olması nedeniyle bağırsak rahatsızlıklarını giderir, kandaki kolesterolün düzenlenmesine de yardımcı olurlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir