Masa başında çalışırken dikkat edilecekler

Masa başında çalışırken dikkat edilecekler

Güzel oturmak: doğru duruş hiç beklenmedik güç kaynağıdır. Özellikle masa başında çalışırken sırtınızın duruşuna dikkat etmek gerektiğini çok az insan düşünür. Bedeninizi nasıl konumlandırdığınız, kendinizi nasıl tuttuğunuz demek olan doğru duruş, kaslarınızın güçlü kalmasına, sindirim sisteminizin en üst düzeyde çalışmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir omurga ağırlığınızı taşır, sinirlerinizi ve organlarınızı korur, gün boyunca rahat hareket etmenizi sağlar. Ayrıca omuriliğinizi ve bedeninizle beyniniz arasındaki mesajları aktaran sinirlerinizi korur. 

Yoga ve pilates duruşunuza odaklanmanıza yardımcı olur. Ayaklarınızdan başınıza doğru giden bir ipi yukarıdan birinin çektiğini düşünebilirsiniz. Bakın bakalım arkaya yaslanmadan ya da öne eğilip kamburunuzu çıkarmadan günü geçirebilecek misiniz?

Masa başında çalışırken dikkat edilecekler

İşyerinde ya da evinizde masa başında çalışırken sabit kaldığınız sürenin yarım saati geçmemesine dikkat edin. Çünkü bazen derse veya işlere dalıp zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyebilirsiniz. Bu yüzden öncelikle yapmamız gereken doğru oturma şeklini bulmak. Yanlış oturma şekilleri bel ve sırt ağrılarını tetikleyerek, ileride tedavisi zor sağlık sorunlarına neden olur.

Masa başında çalışırken dikkat edilecekler
Masa başında çalışırken dikkat edilecekler

Çalışma masanızda bel bölgenizi destekleyen bir sandalyede oturmanız isabetli olur. Yumuşak ve derin koltuklar omurganız için zararlıdır. Bunun yerine kolunuzu koyabileceğiniz yeri olan, bel bölgesini desteklen bir yapıda ve sırt yüksekliği en az omuz hizasında olan sandalyelerden kullanın.

Bilgisayar monitörü, dik oturduğunuzda tam göz hizanızda durmalı. Şayet masanıza oturduğunuzda aşağı ya da yukarı doğru bakmak zorunda kalıyorsanız, monitör yüksekliğini kendinize göre ayarlayın.

Dik oturun, sırtınızı eğmeyin. Bel bölgesine bir destek koyarak dik oturmanızı kolaylaştırılabilirsiniz.

Otururken kalça ve dizlerinizin birbirine dik açı yapması ve bacaklarınızın ayrık olması, dengeli bir pozisyonda olmanızı sağlayacaktır. böylece bele daha az bir yük binecektir.

Sürekli oturur pozisyondayken bel kasları tembelleşir, ani hareketler yapıldığında ise bel fıtığı olma riski doğar. Bilgisayar başındaysanız göz sağlığınıza dikkat etmenizde fayda var. Gözleri daha az yoran ekranları tercih edin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir