Mehmet Tahirî Mutlu Kimdir?

Mehmet Tahirî Mutlu Kimdir1900 yılında Isparta’nın Atabey kazasında doğdu. Mehmet Tahirî Mutlu Bediüzzaman’ın yakın talebelerindendır. Hz. Bediüzzamanın çok yüksek iltifatlara mazhar olmuştur. 1943’te Denizli, 1948’de Afyon hapislerinde Bediüzzaman’la birlikte bulundu. R. N. Külliyatının basımında çok aktif görevleri var. Ayrıca Hz. Bediüzzamanın gezileriyle yiyecekleriyle yakinen ilgilenmiştir. 1977’de vefat etti. Velayet sahibi bir zattı.

1930’da Risâle-i Nur’la tanıştı. Bu tanışmadan sonra Barla’ya giderek Bediüzzaman’ı ziyaret etti ve bu ziyaretten çok etkilendi. Böylece fiilen Risâle-i Nur Talebeleri safında yerini aldı. 1942’de ise Ayetü’l-Kübra Risâlesi’nin bastırılması için bir dönem İstanbul’da kaldı. Bu arada araştırmalarda bulundu ve üstadın İşaratü’l-İ’câz, Hakikat Çekirdekleri ve Lemeat adlı eserlerini bulup aldı.

Tahiri Mutlu, Ayetü’l-Kübra Risâlesini bastırdıktan sonra İstanbul’dan ayrılarak Kastamonu’ya geçti. Bu tarihlerde Bediüzzaman Kastamonu’da sürgün hayatını yaşıyordu. Görüşme esnasında, bastırılan Risâleleri Üstada gösteren Mutlu, ayrıca bulduğu diğer eserleri de kendisine takdim etti. Bediüzzaman özellikle Lemeât’ı görünce çok mutlu oldu.

Tahiri Mutlu, Bediüzzaman ve diğer Nur Talebeleri gibi, takiplerden kendini bir türlü kurtaramadı. 1943’te Denizli ve 1948’de Afyon hapishanelerinde çileli günler geçirdi. Ayrıca, 1958 yılında Ankara ve 1960’ta Isparta’da hapis hayatına devam etti. Mahpusluğu sırasında boş durmadı. Etrafındakilere iman hakikatlerini anlatmak için büyük gayret harcadı. Karşılaştığı sıkıntıları hiçbir zaman kendine dert edinmedi. Her zaman hizmeti birinci planda tuttu.
1953 yılında Bediüzzaman’la birlikte Barla’ya gitti. Onun talebesi olmaktan iftiharla söz eden Tahiri, bu yüzden hapis yatmıştır.

Talebesine “Kahraman Tahiri” olarak hitap eden Bediüzzaman; Hizmetlerinden övgüyle söz ettiği gibi, ailesine de yakın ilgi göstermiş, selâm ve duâsını eksik etmemiştir:

Hayatını iman hizmetinde geçiren Tahiri Mutlu 3 Nisan 1977 tarihinde vefat etti. Vasiyetine uyularak Eyüp Sultan Mezarlığı’na defnedildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir