Melisa Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Melisa Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hafif stres belirtilerini azaltıcı ve uykusuzluğu gidermede yardımcı. Yeni araştırmalar uçukta etkili olduğunu, Alzheimer ve bunamada etkili olabileceğini gösteriyor!
Melissa oficinalis L. (Lamiaceae) otsu bir bitkidir. Türkçe adı “oğul otu”, şehirlerde bu isim pek kullanılmıyor daha çok “melisa” deniyor. Dikkat! Aktarlarda satılanlar melisa yaprağı değil!
Melisa Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?Aktarlarda melisa veya oğul otu yaprağı olarak “Aloysia citriodora Ort. (Verbenaceae) (limon otu) bitkisinin yaprakları satılmaktadır. Peki melisa yaprağı yok mu ? Yok! Genellikle aktar farklı bitki olduğunu bilmiyor ve “hakiki melisa bu” diye cevap veriyor! Bazıları ise, hakiki melisa diye bir yaprak da var ama bizde yok, diyor. Kısacası melisa otu, aktar tababeti’nin yanlışlık örneklerinden biri. A.citriodora yaprağının kimyasal yapısının farklı olduğunu hatırlatalım. Ürdün’de yapılan bir araştırmada da piyasada melisa yerine Aloysiya yapraklarının satıldığı tespit edilmiş yani bizdekine benzer sonuca ulaşılmış. Limon otu yaprağı dış görünüşü bakımından melisa yaprağından çok farklı. Yazıdaki resimlerden de kolayca farklılığı görebilirsiniz.

Melisa Otunun Kimyasal yapısı
· Hidroksisinnamik asit türevleri ( % 6-11): Rozmarinik asit(% 2-5), kafeik asit ( % 2), klorojenik asit…
· Benzoik asit türevleri
· Tanenler – % 4-14
· Flavonoitler – % 0.5 luteolin ve türevleri, apigenin türevleri
· Triterpenler : % 0.6 ursolik , % 0.2 oleanolik asitler
· Uçucu yağ % 0.1-0.4 – Uçucu yağ , sitral izomerleri (geranial,neral – % 45-90), sitronellal ( 1-40), az miktarda beta karyofillen, linalol, geraniol, nerol… taşıyor.

Melisa Otu Faydaları Nelerdir?

Melisa Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?
Melisa Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kullanımı:
Melisa otu ve uçucu yağının değişik etkilere sahip olduğu kanıtlanmıştır.Avrupa İlaç Kurumu (AİK) M. oficinalis’in 2 kullanılışını geleneksel kullanım olarak kabul etmekte.  Melisa otu bilhassa valeriyanla olan preparatları uyku düzeni bozukluklarında ve sedatif olarak kullanılmaktadır.
· Hafif stres belirtilerini azaltıcı ve uykusuzluğu gidermede yardımcı.
· Gaz ve şişkinlik ile kendini gösteren hafif sindirim sistemi rahatsızlıklarında belirtileri giderici.
Diğer kaynaklarda, Melisa otu dahilen uykusuzluk, ruhsal gerginlikler, hafif depresyon, anksiyete ve dispepside, haricen uçukta; son yayınlarda ise, Alzheimer ve bunama da belirtileri azaltıcı olarak kullanılabileceği belirtilmekte.
Çay, tentür, diğer ekstraktları ve kuru ekstresi halinde kullanılmakta. Çayını tavsiye edeceğiniz hastalarınıza, bilinen firmaların poşet çaylarını kullanmalarını söylemeyi ihmal etmeyiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir