Mevlid Kandili gecesi nasıl geçirilmeli?

Mevlid Kandili gecesi nasıl geçirilmeli
Mevlid Kandili 2017

Mevlid Kandili gecesi nasıl geçirilmeli? 29 Kasım Çarşamba gecesini Perşembe gününe bağlayan gece Peygamber Efendimiz’in dünyaya teşrif ettikleri mübarek doğum günü yani Mevlit Kandili’dir. Yeyüzüne rahmet, insanlığın kurtuluşu için gönderilen son nebi Resulullah s.a.v Efendimiz 571 senesinde kamerî aylardan Rebiülevvel ayının 12’nci gecesi bu aleme gözlerini açtı. Doğum günü olan bu mübarek geceye “Mevlid Kandili” denir. Mevlid Kandili gecesini ibadetle geçirilmelidir…

Bu kıymetli gece, Hz. İbrahim’in “Ey Rabbimiz! Onlara, içlerinden senin ayetlerini kendilerine okuyacak, onlara kitap ve hikmeti öğretecek, onları temizleyecek bir peygamber gönder.” (Bakara suresi, 129) diye niyazda bulunduğu duaya; Hz. İsa’nın, “Ey İsrailoğulları! Ben Allah’ın elçisiyim, benden önce gelen Tevrat’ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek Ahmed adında bir peygamberi müjdeleyici olarak geldim.” (Saf suresi, 6) müjdesine ve Hz. Amine’nin rüyasına giren Efendimiz’in dünyaya geldiği gecedir.

Mevlid Kandili’nin Önemi Hakkında

Rabbimizin bu ümmete ihsanda bulunduğu nimetlerin en büyüğü şüphesiz, Efendimiz’in dünyaya gelmesi ve bizlere peygamber olmasıdır. Nitekim başka bir ayet-i kerimede Yüce Allah şöyle buyuruyor:

“Andolsun ki içlerinden kendilerine Allah’ın ayetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle Allah müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur.” (Âl-i İmran suresi, 164)

Mevlid Kandili gecesi neler oldu kısaca;

Hz. Muhammed’in gönderilmesi gerçekte göklerin, yerlerin, güneş ve ayın, hava olylarının, gece ile gündüzün yaratılmasından çok daha büyük bir nimettir. O ancak alemlere rahmet olarak gelmiştir ve kendisi “güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” demiştir. O’nun insanlığa peygamber olarak gönderilmesiyle dünya ve ahiretin hayırları tamamlanmıştır. Allah’ın kulları için razı olduğu din kemale ermiştir.

Mevlid Kandili gecesi nasıl geçirilmeli
Mevlid Kandili gecesi nasıl geçirilmeli

Peygamber Efendimiz’in doğduğu gece; bazı mucizlerin de yaşandığı aşikardır. Mecisilerin 1000 yıldır hiç söndürülmeden yakılan ateşleri aniden sönmüştür. Yıkılmaz devrilmez denilen kaleler burçlar, putlar sarsılmıştır. İran’da bulunan Save Gölü kurumuştur.Yine İran’da bin yıldır suları kurumuş olan Semave Deresi taşıp çevresini su basmıştır.
Gökyüzünde o mübarek gecede büyük bir yıldız doğmuş. Bunu gören Yahudi alimleri, Tevrat’ta belirtilen paygamberin doğduğunu anlamışlardır. Ayrıca Kâbe’deki büyük putlar da yüz üstü devrilmiştir.

Mevlid Kandili gecesi nasıl geçirilmeli?

Peygamber Efendimiz günde en az 100 defa Rabbine tevbe ederdi. Mevlit Kandili gecesinde bol bol tövbe istiğfar çekilmeli. Estağfurullah denmeli.

Rabbimizin affına mazhar olabilmek için dua ve niyazda bulunmalı.

Kur’an-ı Kerim okunmalı, tefekkür edilmeli.

Kaza namazı kılınabilir. En azından bir günlük kaza namazı eda ederek taatte bulunmak.

Ahirete göçen yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret etmek, dua etmek. Akraba eş dostların kandillerini tebrik edip, duaları istenmeli. Arada dargınlık varsa gönül almak yine Mevlid kandilinde yapılacak ibadetler arasındadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir