Meyve Suları Hakkında Bilgi

Vitaminler, doğal paketlerinde olduklarında hem kolayca sindirilir hem de sağlığına katkıda bulunan (henüz bilmediğimiz) diğer besinler de vitaminlerle birlikte alınmış olur. Bu nedenle portakal, papaya ve anana suları (C vitamini bakımından zengin), kayısı nektarı (A vitamini bakımından zengin), mango suyu ve sebze suyu (hem A hem C vitamini bakımından zengin) ve diğer doğal besleyici meyve ve meyve sularının içilmesi tercih edilmelidir. (Kalsiyum katkılı portakal suyu normal olana kıyasla daha üstündür).

Doğal bir içecek olan elma suyu ikinci en iyi tercihtir. Özellikle C vitamini ile zenginleştirilmiş olanı daha iyidir. Her ne kadar doğal olarak bilinen vitaminlerden büyük miktarlarda içermiyorsa da Elmada bulunan kimi maddeler bilimsel dikkat uyandırmaktadır. Belki bir gün “elma içeri, doktor dışarı” deyiminin nedeni anlaşılacaktır.

Özetle üzüm suyu ve/veya elma suyu ile birlikte yapılan karışımlar da elma suyu kategorisinden sayılabilirler. Yine C vitamini ile zenginleştirildiklerinde daha iyidirler. Su-şekerli içecekler (vitaminle zenginleştirilmiş yada zenginleştirilmemiş), %10’luk meyve suları ve şeker içeren diğer meyve suları en az tercih edilmesi gereken içeceklerden olup, çocuklarınızın içecekleri listesinden çıkarılmalıdırlar. Bunun yerine çocuğunuzun C vitamini damlası alması daha iyidir. En azından bu şekilde boş kalori almıyor olacaktır.

Önemli bir diğer nokta da bu suların çok fazla kullanılmamasıdır. Fazla miktarda meyve suyu yetersiz protein ve kompleks karbonhidrat alımına neden olarak beslenme bozukluğuna yol açabilir. Çok miktarda elma ya da armut suyu kronik isale neden olabilir. Çocuğunuzun elma ve diğer besin değeri düşük içecek miktarını günde 120-150 cc ile sınırlayın ve eşit miktarda su ile sulandırarak verin. Ayrıca meyve sularının, besleyici olanlar da dahil, sütün ya da katı besinlerin yerini tutamayacağını unutmayın (çocuğunuz günde 2 2/3 bardak süt içmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir