Mukabele Nedir Kısaca

Mukabele Nedir Kısaca

Üç aylarda ve özellikle Ramazanlarda cami, mescit ve evlerde değişik zamanlarda okunan Kur’an’ı takip etmek suretiyle hatim indirme geleneğidir. Bu gelenek Cebrâil’in (a.s.) Ramazan aylarında her gece Hz. Peygamber (a.s.)’e gelerek o âna kadar nâzil olan sûrelerin ve âyetlerin karşılıklı okunup kontrol edilmesine dayanmaktadır.
Hz. Peygamber (a.s.)’in vefatından önceki son Ramazanda mukabele iki defa gerçekleşmiştir. Kur’ân’ın Ramazan içerisinde nazil olması ve bu ayda yapılan ibadetlerin diğer zamanlardan daha faziletli olması bu geleneğin kesintiye uğramadan devam etmesini sağlamıştır.

Mukabele Nedir Kısaca Mukabele ne demektir?

Mukabele, Bir kimsenin Kur’an-ı Kerim’i ezberden ya da kitaptan yüksek sesle okuması ve onu dinleyen topluluğun da sessizce yine Kur’an-ı Kerim’den takip etmesidir. Mukabele kelime anlamı karşılıklı
verme, karşılıklı okuma anlamına gelir. Kur’an Hz. Peygamberimizin son Ramazanında okuduğu sıralamayla vefatından sonra Hz. Ebu Bekir zamanında mushaflaştırılmış, Osman zamanında teksir edilerek büyük kentlere de gönderilmiştir. 600 sahifeden oluşan Kur’an düzeni, 20 sayfadan oluşan 30 cüze bölündü. Özellikle de Ramazan aylarında her gün bir cüz okuyarak, bayrama kadar tüm Kur’an’ı baştan sona kadar okuma geleneği içerisinde mukabele geleneğini doğmuştur. Böylece 30 Müslüman birer cüz okumayı paylaşarak kısa sürede karşılıklı paylaşımla Kur’an hatmini gerçekleştirirler. Mukabele özellikle Ramazan ayında yapılır.

Mukabele geleneği  Cebrâil’in (a.s.) Ramazan aylarında her gece Hz. Peygamber (a.s.)’e gelerek o ana kadar nâzil olan surelerin ve ayetlerin karşılıklı okunup kontrol edilmesine dayanmaktadır.
Peygamber Efendimiz’in vefatından önceki son Ramazanda mukabele iki defa gerçekleşmiştir. Kur’ân’ın Ramazan içerisinde nazil olması ve bu ayda yapılan ibadetlerin diğer zamanlardan daha faziletli olması bu geleneğin günümüze kadar devam etmesini sağlamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir