Mutlu Evliliğin 5 Püf Noktası

Evliliğin, öğrenemediğimiz dersleri sürekli tekrarlamamız gereken, kendini tanıma üzerine bir okul olduğu konusundaki fikre muhtemelen yirmi beş yıldan uzun süre evli kalan çiftlerin çoğu katılacaktır. Bir evliliğe,beklentilerden oluşan bir bavul dolusu yükle gideriz. İdealist beklentilere sahipsek büyük ihtimalle çok geçmeden hayat kırıklığına uğrarız. Ayrıca evliliğin, sürekli olarak büyümemesi ya da vazgeçmemizi gerektiren bir kurum olduğunu da fark ederiz. Bazılarınız ikinci seçeneği seçer ve bir eşin sinir bozucu özeliklerini yeni bir eşin farklı sinir bozucu özelliklerleriyle değiştirir. En sonunda, iyisiyle kötüsüyle de bir ilişkiye kendimizi adayana kadar aynı ders tekrar edip dururuz. İlişkiye kendini adamak, mazoşizmle aynı şey olmadığı için, çoğu kişi uyuşturucu kullanımı, şiddet, suç içeren davranışlar ya da sadakatsizlik karşısında sınırını çizer. Bunun dışında işler yolunda gider.

Mutlu evlilikler arkadaşlık, iletişim, dürüstlük, sadakat ve zaman zaman eşinin istek ve ihtiyaçlarına özen göstermekten geçer. Ancak hiçbir evlilikte mükemmellik bulunmaz ve bu da denklemin bir parçasıdır. Birbirinizin arkadaşı değil de öğretmeni, patronu olmaya çalışılırsa, eşini daha iyi hale getirmek için sürekli bir mücadele halinde ve rekabet yaratırsa evlilik bir savaş meydanına dönüşür.

Mutlu bir evlilikte eşler sadece kendi davranışlarını kontrol eder. Hatalar, yaşamın bir parçasıdır ama akıl aynı hataları, değişik bir sonuç bekleyerek sürekli tekrarlamaktadır. Hayatımızda sürekli karşılaştığımız problemler, bu konuda dersimizi henüz iyi öğrenemediğimiz anlamına gelir. Bir dersi öğrendiğimizi, davranışlarımız değiştiğinde anlarız. Davranış değişikliği olmadan hiç içgörüler etkisizdir.

Belki de mutlu ve huzurlu bir evliliğin sırrı, eşlerin birbirini inşa etmesinden geçer. Eşinde görmeye tahammül edemediği davranışlar karşısında görmezden gelmek mantığı yerinde olacaktır.Hayata mutluluk veren anlam kazandıran evlilikler pozitif bakış açısına bağlıdır.

Mutlu evliliğin Püf Noktaları – Evlilikte Mutluluğu Yaşatmanın 5 yolu:

1. Eşinize saygı duyun.
2. Eşinizi dinliyor görümeyin, onu gerçekten dinleyin.
3. Eşinizi olduğu gibi kabul edin, ağır eleştirilerde bulunmayın.
4. Onunla doğru tartışmayı öğrenin, kırıcı olmayın.
5. Eşinize zaman ayırın,evliliğinize zaman harcamazsanız onu kaybedeceğinizi unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir