Nane Limon Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir?

Nane Limon Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir?

Limon: Cildi sıkılaştırır, saflaştırır. C vitamini içerir, Ciltteki renk bozukluğunu giderir ve yağlanmayı önler.

Nane : Mideyi sakinleştirir, gaz giderici etkisi vardır, bulantıya iyi gelir, vücut direncini arttırır.

NANE -LİMON İKSİRi

Malzemeler:
Bir tutam taze nane. Bir tutam maydanoz. Bir tutam fesleğen. Bir diş sarımsak. Taze limon suyu. Yapılışı: bir kaba nane, maydanoz, fesleğen ve sarımsağı koyun. Üzerine çıkacak kadar taze limon suyunu ekleyip bir gece bekletin. Her yemek öncesi bir tatlı kaşığı için.

Nane-Limon Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir
Nane Limon Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Özellikle mevsim geçişlerinde yaygın olarak kullanılan nane limon, daha çok kış hastalıklarına karşı sıcak tüketilen koruyucu ve vücut direncini artıran bir içecektir. Nane limon ve su karışımından elde edilen bu şifalı içecek için çok kuru nane ya da taze nane kullanılırsa da etsisi aynıdır.

Nane limonun yapılışı;

İlk önce bir cezve veya benzeri bir kabın içerisine (çaydalık da olabilir) 2-3 tatlı kaşığı kadar kuru nane konulur. En uygun karışım miktarı ölçüsü 2 tatlı kaşığı kadar kafidir. Daha sonra bir adet limon ikiye bölünür ve yarısı alınır küçük küçük parçalar halinde kesilir. 6-7 parçaya da ayrılabilir. Kestiğiniz limon parçalarını da kuru nane koyduğunuz kaba ilave edin. Limon parçaları mutlaka kabukları ile beraber konulmalıdır. Nane ve limon parçalarını koyduğunuz kabın içine 1,5 su bardağı içme suyu eklenir ve kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başlayınca ocağın altı kısılmalı ve 3-5 dakika kadar da kısık ateşte bekletilir. Nane limon artık servis hazır hale gelmiştir. Bir süzgeçle süzüldükten sonra ılık olarak da tüketilebilir. Şayet yapımında kuru nane deği de taze nane kullanırsanız 8-10 tane taze nane yaprağı ilave edebilirsiniz. Taze naneyle yapılan nane limon kurusuyla yapılandan çok daha keskin bir tadı ve kokusu olur

Nane Limon Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir
Nane Limon Faydaları

Nane Limon Çayı Nasıl tüketilir?

Hazırlamış olduğuğuz Nane limon çayına çok az miktarda şeker ilave edilebilirsiniz Özellikle kış hastalıklarına karşı tüketilen nane limon çayına bir çay kaşığı bal da eklenebilir. Bununla beraber etkisini daha fazla arttıracak bir miktar karabiber ilave edilebilirsiniz. Karabiber çayın tadını etkilemez aksine vücut direncinin artmasında ve güç vermede yararlıdır. Nane limon çayının sıcak tüketilmesi önerilir.. Önceden hazırlanmış soğuk nane limonun etkisi sıcak tüketildiğindeki kadar etkili olmaz.Her gün bir bardak tüketilebileceği gibi, haftada en az 2-3 fincan içlmesi de soğuk algınlığından sizi korur.

Gelelim nane limonun faydalarına;

*Nane limon çayının en önemli özelliği genellike kış mevsiminde kendini gösteren soğuk algınlığına birebidir. Ayrıca hastlıklardan (nezle, grip vs.) korur.
* Düzenli Nane limon çayı içildiğinde insana güç verir. Halsizliğe birebirdir.
*Zihni açar ve zayıflamak için de tüketilebilir.
*Zihinsel yorgunluğu azaltır.
*Sindirime yardımcı olur, midenin rahatlamasını sağlar.
*Cilde iyi gelir ayrıca antiseptik özelliği vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir