Neden parfüm süreriz?

Neden parfüm süreriz?Neden parfüm süreriz?

Parfümün dikkat çeken üç farklı rolü vardır; estetik, hiyerarşik ve cinsel. Vücudumuz kötü kokular yayan kimyasal bir fabrika gibidir, o nedenle bu kokuyu gizlemeye çalışırız. Dolayısıyla insanlar yalnızca yıkanmakla yetinmez.Bir parfüm gerçekten başımızı döndürebilir, mantığın önüne geçen  yollara bizi sürükleyebilir mi? Parfümünüzü seçerken kokuların duyusal ve zihinsel etkilerini göz ardı etmeyin.

Neden parfüm süreriz?
Neden parfüm süreriz?

Parfüm sürmek insanoğluna özgü bir davranıştır ve vücut bakımında medenileşmenin bir göstergesidir. Parfüm ait olduğumuz sınıfı da belli etmemizi sağlar. Bir grup maymunun yaptığı gibi mücadele etmemiz pek mümkün olmadığından, kendi değerlerimizi ortaya koyacak başka araçlar kullanırız. Örneğin kadınlar dikkat çeken güzel takılar kullanırken erkekler de spor arabalara yönelir.

Neden parfüm süreriz?

Koku için de benzer şeyler söylenebilir. Yabancı bir terapist, “Birini kokladığımızda, onun kim olduğu hakkında fikrimiz olur” diyor. “Ucuz parfüm” deyişteki o küçümsemeyi hatırlatıyor. Parfüm aynı zamanda seksapelliğe de katkıda bulunur. Parfümün kimyasıyla deri arasında gizemli bir ilişki vardır. Bu gizem, bedenimizin erotik iletişiminde etkili bir simyadır. Bir parfümü geçmişimizle hiçbir bağı olmamasına rağmen yalnızca güzel bulduğumuz ve hoşumuza gittiği için de beğenebiliriz.
Neden parfüm süreriz?Neden parfüm sürmeyiz?

Psikanalistler, “Dünyanın bazı bölgelerinde baştan çıkarma günah olarak kabul edilir. Bu nedenle parfüm bir güzellik ürünü sayılır ve yasaklanır” diyor. Bazı insanların kendi kokusuna karşı fobisi olabiliyorken, bazıları ise doğal kokulardan veya vücut kokularından hoşlanabilir. Dolayısıyla doğal kokuları tercih edenler, kendi kokularını yapay bir kokuyla maskelemek istemiyorlar.

Neden parfüm süreriz?Bazı parfümler insanı erotizm anlamında bir şekilde alt üst edebilir; örneğin misk veya misk yağı gibi notalar içerenler. Gerçekten cinsel çekiciliği olan bu kokular, çiçeksi ve meyvemsi notalı parfümlerin kamuflesi sayesinde toplum tarafından kabul görmüştür. Bir parfümün kalıcılığı, kişinin karakterinin bir göstergesidir. Ancak bu maddelerin büyük çoğunluğu ya yasaklandı ya da yerine sentez ürünler kullanılmaya başlandı. Bunun gibi hijyenik notaların çoğalmasıyla parfümler makulleşti, daha uçucu hale geldi ve doğal olarak daha hızlı tüketilir oldu. Artık parfümler ne derimizde ne de hafızamızda iz bıraktığı için rahatsızlık hissedebiliyoruz.

Neden parfüm süreriz?
Neden parfüm süreriz?

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir