Nelerin Sesi Çok Yüksektir?

Kulak gözle görülebilen fakat aynı zamanda çok hassas bir organdır ve ancak belli bir miktar kötü davranışın üstesinden gelebilir. Genel kural olarak kendi sesinizi duyurmak için her bağırmanız kulağınızın rahatını ve belki sağlığını bozar. Kullan çınlamasına ve buna bağlı olarak ağrımasına sebep olacak sesler, zararlı olabilecek yüksekliktedir ve geçici olarak işitme kaybına veya azalmasına yol açabilir. Kulağa zarar verebilecek karakterde sesler sadece sesin yüksekliğine (sesin kaç desibel şiddetinde olduğu) değil aynı zamanda ne kadar süreyle bu sese maruz kalındığına da bağlıdır. Her ne kadar genelde uzun süreli yüksek sese maruz kalma riski artırsa da silah patlaması, motor gürültüsü gibi bazı aşırı yüksek seslere anlık maruz kalmalar da şiddetli acı ve kazalara sebep olabilir.

Karşılaşılabilecek en yüksek şiddetteki sesler için tavsiye edilen (eğer her hangi bir koruma kullanılmıyorsa) bazı örnekler şunlardır:

* 80 ila 90 desibel arasındaki şiddette sese (çim biçme makinesi ya da kamyon trafiği gibi) sekiz saat süreyle sürekli maruz kalmak.

* 100 desibelden fazla şiddetteki sese (hava basıncıyla çalışan beton delici ya da kar arabası gibi) günde iki saatten daha uzun süre maruz kalmak.

* 115 desibelden fazla şiddetteki sese (yüksek sesli rock müzik ya da araba klaksonları gibi) on beş dakika süreyle sürekli maruz kalmak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir