Nemlendirici Kremlerin Görevleri

Cildi Kremle NemlendirmekNemlendirici kremlerin görevinin adından anlaşılacağı gibi, cildin üst katmanlarındaki doğal nemini tazelemek ve bariyer fonksiyonunu güçlendirmek olduğunu herkes bilir. Yeni doğmuş bir bebekle bir yetişkinin ciltleri arasındaki farkı gözünüzde canlandırın. Bebek cildi, esnek, yumuşak, bükülebilir, taze, parlak ve gözle görünür biçimde nemlidir ve buna karşılık yetişkinin cildi yorulma, yaşlanma belirtileri sergiler. Bazı bölgeleri daha kurudur, bebeğin taze cildi kadar gergin ve geçirimsiz gibi görünmez. Gençlik döneminde cildimiz gergin ve sıkıdır ve en üst katmanı yeni inşa edilmiş bir çatı gibi sağlamdır. Yaşımız ilerledikçe, cildimizin bariyer oluşturma fonksiyonu azalır. Genç ve güçlü hücrelerin yerini ölü, yararsız hücreler alır ve hücrelerin arasındaki koruyucu ya katmana azalır. Böylece ciltsel  su kaybına daha açık oluruz; tıpkı eski, harap bir çatının deliklerinden ısının havaya kaçması gibi su cilt dokularından sızar ve buharlaşır.

Bu nedenle nemlendirici krem sürmek çok önemlidir. İki önemli görevi üstlenir. İlk olarak cildi suya doyurur ve ikinci olarak hücrelerin arasındaki delikleri tıkayıp suyun içeride kalmasını sağlayıp, çevreye doğru kaçmasını önler. Herhangi bir nemlendirici kremin cildinizin dokusunu değiştirmeyeceğini düşünmek doğru değildir; cildinizin hücresel düzeyde nasıl çalıştığını kesinlikle etkilemediğinden kollajen üretimini değiştirmez, doku hasarını onarmaz ama iyi bir nemlendirici krem cildinizin bu görevlerini yerine getirmesi için gerekli olan maddeleri ona sağlar. Nemlendirici, antioksidan ve iltihap giderici özelliklere sahip bir krem bulmanızı öneriyorum.

Genellikle tüm nemlendiriciler nem vermesi için benzer maddeler içerir. Hyaluronik asit, sorbitol, gliserin, propilen gliserol, ürea ve sodyum laktat gibi nemlendiriciler suyu cildin yüzeyine çekerek su miktarını arttırır. Lanolin, Jojoba yağı, izopropil palmitat, propilen glikol linoleat, skualen, ve gliserol stearat gibi yumuşatıcılar yüzeyde dökülmeye hazır hücreler arasındaki çatlakları doldurma görevini üstlenir. Seramitler ise  cildin üst katmanında doğal olarak bulunan, Kolesterol  ve yağ asitlerinin yanında yer alan lipitlerdır. Nemi cildin üzerinde tutan seramitler egzama tedavisinde de kullanılır. Daha önce değindiğim gibi nemlendiricilerin çoğu onarmaya, tedavi etmeye ve gelecekteki hasarı önlemeye yönelik başka maddeler de içerir. Bunların arasında antioksidanlar, iltihap gidericiler, güneşten koruyuculer ve cildi gergin ve kusursuz tutan doğal maddeler bulunur. Doğal maddeler, C vitamini özütlerinden, ürünlerin yararını arttıracak bitki ve meyve özütlerine  kadar uzanır.Cildi Kremle Nemlendirmek

Her gün bedeninizin gereksinim gösterdiği bölgelerine nemlendirici sürün. Yıkadıktan hemen sonra sürmek ve kuruyuncaya kadar usulca yedirmek suyun ciltte kalmasına yardımcı olur.

Cilt tipi ne olursa olsun, herkesin nemlendirici kreme ihtiyacı vardır. Yağlı, akneli ciltlere sahip olanlar bile, cildin bariyer fonksiyonunu canlandırmak için nemlendirmek zorundadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir