Nezleden Korunmanın Yolları

Nezleden Korunma Yolları

İyi koşullar altında nezle olmak aslında çok da kötü bir şey değildir. Siz yataktayken biri size tavuk çorbası getiriyorsa, birkaç kutu mendiliniz varsa, izleyecek birçok videonuz varsa ve televizyonun uzaktan kumandasına basmaktan başka sorunuz yoksa… Ama özellikle evde küçük çocuğunuzla yalnızsanız nezle olmak size çok zorluk çıkarabilir. Küçük çocuklar hastalığı anlamadıkları için hasta olanlara anlayışla yaklaşmaları çok zordur; özellikle de hastalık yüzünden anne babalarından görmeye alışmış oldukları ilgiden uzak kalıyorlarsa. Siz nezleden yatıyorken kısa bir sürede iyileşmek için ne kadar dinlenmeye ihtiyacınız varsa çocuğunuzunda o kadar ilgi ve özene gereksinimi vardır

Nezle olduğunuzda gribi kendi başınıza da evde tedavi edebilirsiniz. Çok ciddi geçen bir hastalık değildir. Sadece ilaç almanız gerektiği zaman hekiminize başvurmanızda yarar var. Alınacak önlemler ve tedavi biçimi griple tamamen aynıdır. Bu arada nezlenin aşısı yoktur.

İlk önce nezleli kişilerin bol sıvı besinlerle beslenmesi gerekmektedir. Ateşi düşürmek için de soğuk bantlar uygulanabilir. C vitamini bol miktarda almak vücut direncini artırır. Hastalığın seyri boyunca başkalarından uzak durmak nezlenin onlara bulaşmasını engeller. Bu konuda hassas davranmak gerekiyor. Yatak tedavisine de gerek yoktur. Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar hastalık boyunca kullanılabilir. Burun tıkanıklığı için yine burun açıcı spreyler faydalıdır.

Nezleden Korunmanın Yolları
Nezleden Korunmanın Yolları

 

NEZLEDEN KORUNMAK İÇİN NE GİBİ ÖNLEMLER ALINMALIDIR?

Nezleden Korunmanın en bilindik yolları kısaca bahsedecek olursak; Her gün meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Şartlarınız elverdiğince sağlıklı yaşamaya dikkat edin. Grip ve nezleden korunmak için düzenli egzersizler yapabilirsiniz. Yürüyüş de buna dahildir. Bilindiği gibi gün bir saat yürümek bir çok rahatsızlığı önler.Alkol kullanmamaya dikkat edin. Sigara kullanan kişiler soğuk algınlıklarına, boğaz ağrılarına, öksürüğe, enfeksiyonlara, sigara içmeyenlere göre daha yatkındır. Sigarayı mutlaka bırakmanız gereklidir.
Ellerinizi sık sık yıkamaya gayret edin. Nezleye neden olan mikroplar, dokunduğunuz hemen her yerden bulaşabilir. Ayrıca ellerinizi, yüzünüze, gözünüze, ağız ve burnunuza sürmekten kaçının.
Mümkün alduğunca kalabalık ortamlarda fazla bulunmayın, nezleye, gribe ve diğer hastalıklara neden olan mikropların solunum yolu ile vücuda girmesinden dolayı, çok tehlikelidir. Şayet siz hastaysanız, toplumdaki diğer bireylerinin sağlığı için bu tür yerlerden uzak durmalı, mümkünse hastalık süresince işe gitmemelisiniz.Başkalarına ait mendillerini kullanmayınız.

Nezleden Korunmanın Yolları
Nezleden Korunmanın Yolları

PEKİ NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMAM GEREKİYOR?

Nefes almakta zorlanıyorsanız,
Öksürüğünüz balgamlı ise,
Ateşiniz çok yüksek olursa,
10 günü aşkın bir süredir nezle hala sürüyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir