Öfke kontrolü nasıl yapılır?

Öfke kontrolü nasıl yapılır?

Günümüzde öfke kontrolü yapmak imkansız gibi görünüyor olabilir fakat bu imkansız değildir her insan öfkesine azda olsa sahip olabilir.Öfke kontrolü yollarını öğrenerek acı sonlardan kaçınılabilir.Günümüzde bir çok insanın öfkesine yenik düştüğünü ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıktığını görüyoruz.Özellikle özel yaşantıda ve iş hayatında öfke kontrolü çok önemlidir.Günümüz şartları stres gerginlik iş hayatı evdeki sorunlar eş ve çocuklar derken git gide büyümektedir.Uzmanlar bunun için biraz çaba gösterilmesi gerektiğinin önemini vurguluyorlar.Her insanın kendisinin tanıması gerekiyor bu saayede öfke kontrolü çok daha kolay olacaktır.

Öfke kontrolü nasıl yapılır?

Öfke kontrolün amacı, insanın bu duygusunu saldırgan davranışlara dönüştürmeden, kendisine ve çevresine zarar vermeden doğru olarak ifade etme becerisini kazanabilmesinden geçmektedir. Bu kontrolü sağlamak kolay mıdır yetersizlik, acizlik, kıskançlık, korku, endişe, yalnızlık, itilmişlik ve de anlaşılamamak öfkeyi ortaya çıkaran duyguların en başında gelenleridir.

Öfkenin kaynağı olan bu duyguları paylaşabildiğiniz, anlayabildiğiniz ve doyurabildiğinizde aktarımı da daha olumlu olacaktır. Öfkenizi sağlıklı bir biçimde aktarabilmek için önce kendinizi tanımanız ve isteklerinizi bilebilmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Öfkeyi kontrol etmenin yolları;

Sağlıklı bir şekilde öfkenin ifade edilebilmesi için öncelikle bazı farkındalıkların kazanılması gerekmektedir.Kişi ne istediğini bilmeli, duygularını tanımalı düşüncelerini tespit eden insan, hislerini de doğru bir şekilde ifade edecektir.

Öfkeli olan insan, olayları istemeden abartılı ve çarpıtılmış olarak algılar. Öfkenin hangi düşünceyle arttığını ve azaldığını gözden geçirin.

Öfkeli insanlar genellikle düşünmeden yargılama ve bu yargıları yönünde davranma eğilimindedirler. Öfkeli olduğunuzda önce yavaşlayın, gösterdiğiniz tepkileri gözden geçirin, aklınıza gelen ilk şeyi söylemeyin, asıl söylemek istediğiniz şeyi düşünün, karşınızdaki kişinin söylemeye çalıştıklarını dinlemeye ve anlamaya çalışın, hemen cevap vermeyin.

Öfkenin altında yatan gerçek düşünceyi bulmaya çalışmalıdır. O ortamdan bir süre uzaklaşıp, sakinleşmeye çalışılmalı. Kişi kendinin ve karşınızdakinin öfkesinin kontrolden çıkmasına izin vermemelidir.

Öfke kontrolü için nefes egzersizlerinin büyük önemi vardır.Bunun için derin derin nefes alıp verilmelidir, sakinleştirici durumlar hayal etmeye çalışıldığında öfke yerini sakinliğe bırakacaktır.. Bu sıra da kişi kendisine Sakin ol ya da Gevşe! diyerek telkinlerde bulunmalıdır. Unutulmamalıdır ki, öfke duygusu yok edilemez mutlaka öfkelenmek için nedenler ve sebebler olacaktır insan hayatında.

Hayatta her zaman için engellerle, kayıplarla ve istenilmeyen durum ve hallerle karşılaşılaşma olasılığı vardır.Bu durumları değiştirmek imkansız olabilir fakat olaylara bakış açısı değiştirilerek öfkelenmekten kaçınılabilir.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir