Okuma Hızınızı Ne Kadar Artırabilirsiniz?

OKUMA HIZINIZI % 100 ARTIRABİLİRSİNİZ

Bugüne kadar okuma hızınızı hiç ölçmediyseniz ve bunun nasıl ölçüleceğini de bilmiyorsanız, şu anda okuma hızınızın yeterli olup olmadığını bilemeyebilirsiniz.
Okuma hızınız, bir dakikada okunan kelime sayısı esas alınarak bulunur. Bunun için iki veriye ihtiyacınız var:

a. Okuma ölçümü yapacağınız metnin toplam sözcük sayısı
b. Bu metnin tümünü toplam kaç saniyede okuduğunuzun tespiti

Tüm bunları yapabilmek için aşağıdaki sırayı takip edebilirsiniz.

1. Kendinize 5 dakikada okuyabileceğiniz herhangi bir metin seçiniz (kitap, dergi gibi),
2. Okuyacağınız metinde kaç satır olduğunu sayınız.
3. İlk dört satırı ayrıca sayıp, bu dört satırdaki toplam kelime sayısını 4’e bölün. Küsuratını en yakın olan tam sayıya tamamlayın. Bunu yaparak “Her satırda ortalama kaç kelime var?”sorusunun cevabını bulursunuz.
4. Sonra da bu rakamı, okuyacağınız metindeki toplam satır sayısı ile çarpınız. Elde edeceğiniz rakam, okuyacağınız bölümün toplam kelime sayısını verecektir.

Okuma Hızınızı Ne Kadar ArtırabilirsinizŞimdi Okuma Hızınızı Ölçün

Şimdi okumak için hazırlık yapın. Çalışma masanıza bir saat koyun. Hazır olunca önceden hazırladığınız metni kesintisiz bir şekilde okumaya başlayın.
Bitirir bitirmez, toplam okuma sürenizi saniyeye çevirin, okuduğunuz metnin toplam kelime sayısına bölün. Çıkan sonuç 1 dakikada okuduğunuz toplam kelime sayısını verir.

Değerlendirme

Dakikada okuduğunuz kelime sayısı 230-280’in arasında ise, okuma hızınız oldukça iyi; 200-229 arasında ise, iyi; 150-200 arasında ise, ortalama; 120-149 arasında ise kötü; 119’un altında kalıyorsa, “vahim” olduğunu söyleyebiliriz.

Okuma hızınız ne çıkarsa çıksın, anlamada bir kayıp olmaksızın mevcut okuma hızınızdan daha iyi bir gelişim sağlayabilirsiniz. Eğer bu konu üzerine eğilirseniz, okuma hızınız en az iki kat artar, anlama yüzdeniz % 20 gelişir.Okuma Hızınızı Ne Kadar Artırabilirsiniz

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir