Ormanları Korumak İçin Neler Yapmalıyız

Ormanları Korumak İçin Neler Yapmalıyız

Yangınlar ülkemizin en büyük çevre sorunu. Bu konuda alınabilecek tedbirler nelerdir, devletin ve halkın sorumlulukları nelerdir? Orman yangınlarıyla mücadelede üç temel strateji vardır. Bunlardan birincisi yangın çıkmasına engel olmaya dayanan önleme; ikincisi erken uyarı, hızlı ve etkin müdahaleyi gerekiren söndürme; üçüncüsü ise yanan alanların hızla ağaçlandırılması yani rehabilitasyondur.

Ormanları Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Yangınları önlemeninin ve orman yangıları ile mücadelenin en önemli unsuru da kesintisiz gözetleme ve hızlı haberleşmedir. Bu amaçla yangınların tespiti ve müdahale ekiplerine bildirilmesi için yüzlerce kule tesis edilmiştir. Bu kulelerden ormanlarımız yirmi dört saat kesintisiz gözetlenmektedir. Yangınla mücadele çerçevesinde her sene yangın eylem planları hazırlanmaktadır. Bu palanlar uygulamaya da konulmaktadır. Türkiye’de bir yangına müdahale süresi, en fazla yirmi dakika kadardır. Yangınla etkin mücadele edebilme için komşu ülkeler arasında devamlı ve hızlı bir koordinasyon kurulması da önemlidir. Bu amaçla Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Balkan ülkeleri, güney ülkelerle İtalya’ya dek uzanan Akdeniz ülkeleri arasında bir koordinasyon projesi yürütmeyi de planlanıyor.

Ormanları Korumak ve Orman Yangınlarını Önlemek İçin Alınacak Tedbirleri kısaca şöyle özetleyebiliriz.

1) Ağaçların gereksizce kesilmesini önlemeli, ağaçlandırma çalışmalarına da destek vermeliyiz.
2) Ormanlarda kesinlikle ateş yakmamalıyız.
3) Orman yangınlarını mutlaka önlemeliyiz. Orman yangınlarına kısa bir sürede müdahale edilmesi için 177 Orman Yangını İhbar Hattı’nı arayarak yangına ve yangının büyümesini önlemede  yetkililere yardımda bulunmalıyız
4) Ormanda vakit geçirdikten sonra çevreyi temizleyerek çöp ve atık bırakmamalıyız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir