Parasal Sorunların Üstesinden Gelmek

Para: bir lütüf ve bir dert… Paranın insan zihnini aydınlatma ve tutkularını tutuşturma gücü vardır. Hem bağışlamayı ve ihtirası, hem iyiyi ve şeytaniliği simgeler. Yeterince paramız olduğu zaman bile sürekli daha fazlasını isteriz. Nadiren ihtiyacımız olanı yaparız. Parayı ilgilendiren meseleler ya onu elde etme ya da onu harcama yolunda karmaşaya sebep olur. Para enerji depolar. Para, para, para, para, para! Bundan daha kışkırtıcı bir konu olabilir mi?

Dünyanın finansal fotoğrafı hiç de güllük gülistanlık değil. Dünyanın her yerindeki insanlar finansal zorluklar yaşıyor. Milyarderler servetlerini kaybediyor, ortalama ücret alanlar onları boğmakla tehdit eden bir borç denizinde başını yüzeyde tutmaya çalışıyor. Parasal sorunlar büyük zihinsel enerji gerektiriyor. Bireysel, ulusal ve Dünya finansal şartları çevresinde büyük endişe ve hatta korku var.

Parasal sıkıntı genellikle iki parçalıdır: 1) Sorunun güncel çözümü 2) Zihnin bu soruna eklemlediği endişe ya da korku.

İhtiyacımız olandan fazlasını arzulamak egonun raydan çıkmış, en büyük servet arayışından kaynaklanmaktadır. Benliğimize demir atmış ego tam olarak genişlemiştir ve artık daha fazla para, daha fazla güç ya da daha fazla aşk için ihtiyaç hissetmez.

Paramızın az olduğunu algıladığımız zaman korku ya da endişe ile birlikte hayal kırıklığı ve öfke gibi onun uşağı duygulardan birini de hissedersiniz. Korku duymak parasal sorununuzu kesinlikle çözmeyecektir. Aslında zihinsel-fiziksel stres yaratarak sorunu daha zorlaşacak, sorunu çözmek için daha mantıklı girişimleri baltalayacaktır.
Korku, ortada hiçbir şey olmadığında bile tek başına sorun yaratabilir. Paramızı, maddi Varlıklarımızı ve hatta sevdiklerimizi kaybetmekten bunların gerçekleşmesi düşük bir ihtimal olduğunda bile korkabiliriz. Beynimiz parasal zorluklardan doğan korkuyu dindirmek için iyice ve hızlıca çalışır. Düşünce, egonun borçlarını onun tek kur hesabıyla, farkındalıkla öder. Bu kadar hızlı şekilde kokunun yerini huzur alır. Kimi insan parasal çıkmazları ile ilgili korkularından dolayı neredeyse felç olmuştur.

Düşünceniz kafanızda netleşip duygunuz güçlendiği bu konuyla ilgili çok basit bir niyette bulunun. ‘Parasal olarak rahat’ ya da ‘parasal hedeflerin gerçekleşmesi’ gibi basit ve olumlu bir niyet olsun. Aç gözlü olmayın. Doğru yaparsınız benliğiniz, size beklediğinizden fazlasını verecektir. Kendinizi parasal endişelerden uzak bir şeyler yaparken de düşünebilirsiniz. Ancak ne yaparsanız yapın bunu basit ve beklentisiz yapın. Keyfini çıkarın. Korku ve endişeye izin vermeyin.
İnsanın parasal sıkıntılarla çevreleyen özel koşulları üzerinde çalışması için bu niyetleri  kullanmasını iyi öğrenmesi gerekir. Niyetinizi çok karmaşık ya da tamamlanmış olmaması gerektiğini unutmayın. İnsanın öz benliği basit olanı sever.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir