Parlayan ciltler için reçeteler

Parlayan ciltler için reçetelerParlayan ciltler için reçeteler

Siz yediğinizsiniz; mükemmel bir cildin sırrı, belki de ne yediğinizde saklıdır. Herkes harikulade ve sağlıklı bir cilt ister; cildimiz bizim dış kabuğumuz ve en korunmasız yerimizdir. Dış etkenlere karşı izyolojik savunmamızın ilk hattıdır ve aslında sağlık durumumuzu yansıtmaktadır. Kusursuz bir cildi ararken, en yaygın sorunlar akne ve kırışıklardır.

Kıl folikülleri ki bazen gözenek diye de tabir ederiz, doğal yağlarla tıkandığı zaman akneler oluşur. Gözenekler dışa doğru ise, orada oluşan pıhtı, siyah nokta olarak gözükecektir. Fakat eğer yağ, cilt yüzeyinin altında birikmişse, o zaman bakteriler için bir üreme alanı oluşturacak ve bu da, kızarık veya iltihaplı görünebilen sivilcelere ve deri döküntülerine sebep olacaktır. Cildinizin ne oranda yağ ürettiği doğrudan hormonlarınızın kontrolünde olduğundan, akne oluşumları daha çok ergenlik, hamilelik, adet öncesi dönemler veya stres gibi hormonların yükseldiği dönemlerde artış gösterecektir.

Parlayan ciltler için reçeteler

Son dönemlerde ilk insanların beslenme tarzlarını inceleyerek ideal diyete ulaşmak için eğilimler var. Doğal beslenme cilt bakımı için ekstra avantaj sağlamaktadır. Bazen, cildinizi beslemenin bir güzel yolu da evimizde doğal ürünler kullanmaktır. Cildinizi doğal ürünlerle besledikçe, daha parlak hayat dolu görünebilirsiniz.

Reçete 1) Nemlendirici Maske

Bu karışım cildin parlak ve canlı görünümünü sağlar, Fesleğen ve üzüm çekirdeği özleri antibiyotik özelliğine sahiptir, cildin yapısının bozulmasını önler ve cildi iyileştirir. Portakal kabuğu cilde inanılmaz bir ışıltı verir ve içeriğindeki C Vitamini mucizeler yaratır. Hindistan cevizi sütünde bulunan nemlendirici etkiye sahip yağ ve besinler cilt tarafından kolayca emilir ve cilt pürüzsüz bir dokuya sahip olur.

3 yemek kaşığı Hindistan cevizi sütü
1 portakal (suyu ve kabuğu)
½ fincan fesleğen
Birkaç damla üzüm çekirdeği özü

Hazırlanışı: Bütün malzemeyi blenderdan geçirin ve yüzünüze uygulayın.Yıkamadan önce 30 dakika kadar cildinizde bekletin. Kalan karışımı buzdolabında saklayabilirsiniz.

Reçete 2) Parlaklaştırıcı

Limon suyu cilde parlaklık katar,, akne ve güneşin zararlı etkilerine karşı tedavi edici özelliği vardır. Yapması oldukça kolay, tek ihtiyacınız olan tek bir limon!

Hazırlanışı: Nemlendirici maskeyi uygulamadan önce, limonu sekiz eşit parçayabölün ve suyunu yüzünüze masaj yaparak uygulayın.

Reçete 3) Tonik

Cildinizdeki gözenekleri küçültmek ve cildin pH dengesini sağlamak için elma sirkesinden tonik yapabilirsiniz. Güzel kokusunun yanı sıra, anında etki gösteriyor. Aynı zamanda bu tonik cildin doğal rengini ve canlılığını da koruyor.

İhtiyacınız olan malzemeler: 2 yemek kaşığı elma sirkesi
2 yemek kaşığı su

Hazırlanışı: Elma sirkesi ile suyu karıştırın. Bir parça pamukla göz çevrenize dikkat ederek yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Ayrıca her gün içtiğiniz suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi katarsanız, sindirim sisteminizin temizlenmesine ve hastalıkların vücudunuzdan uzaklaşmasına katkıda bulunursunuz.

Parlayan ciltler için reçeteler
Parlayan ciltler için reçeteler

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir