Photoshop Layer Maskeleme

Maskeler görseller üzerinde alanların gizlenip gösterilmesini sağlar. Örneğin bir fotoğrafı bir daire şeklinin içine gömmek istiyorsanız maskeleri kullanmanız gerekecektir.

Layer maskeler

LayerMask seçili maskelemeyi sağlar. Eğer layer içeriğini bir şekil içine gömecekseniz önce seçili alan oluşturup sonra layera maske ekleyerek görselinizi gömebilirsiniz. Layer üzerine maske uyguladığınızda layer görüntüsünün hemen yanında maske şeklini göreceksiniz. Maske şekli içinde fotoğrafın gizlenen kısmı siyah, görünen kısmı ise beyaz renge boyalıdır.

Maskeler beyaz-siyah renkleri ve grileri kullanırlar. Gri ton beyaza yaklaştıkça görüntü netleşir, siyaha doğru yaklaştıkça ise görüntü kaybolur.

– Uygulama için File->Open komutunu vererek bir fotoğraf açın.
– Photoshop’ta bir jpeg fotoğraf açtığınızda layer background olarak gelir ve kilit açılmadıkçe birçok işlemin uygulanmasına izin vermez. Kilidi açmak için ise layer üzerine çift tıklamanız ve layera bir isim vermeniz yeterli.
– Şimdi maske şekli için bir seçili alan oluşturun. Bu seçili alanları oluştururken herhangi bir seçim aracı kullanabilirsiniz.
– Maske oluşturmak için, Layer panelinin alt kısmındaki “Add Layer Mask” ikonuna tıklamanız yeterli.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir