Pilatesin Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Pilatesin Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Pilates nedir diye merak edenler için küçük bir hatırlatma yapalım.Pilates I. Dünya Savaşı sırasında geliştirilen bir rehabilitasyon yöntemidir.Pilates 1900’lü yılların başında Joseph Pilates tarafından geliştirilmiştir.Fiziksel bir fitness türü olan pilates bedenin denge fonksiyonun arttırılması, temel kas sisteminin çalıştırılarak güçlendirilmesi ve omurganın desteklenmesini amaçlayan bir spor dalıdır.

Pilatesin Sağlığa Faydalarından bazıları şöyledir;Karın kasları, kalça ve bacak kasları ile kol kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Başka sporların aksine pilates kaslarınızı güçlendirirken şişkin kas görünümüne sebep olmaz.

Ayrıca dansçılar ve balerinler ile jimlastikçiler bu nedenle pilastesi tercih etmektedirler. İnsan vücudunda yer alan dengeleyici kasların güçlenmesine bu sayede de vücut dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Pilates ayrıca zihin için de vücut için olduğu kadar faydalı olup stresten uzaklaştırır vücudun rahatlamasını sağlar.

Pilates yapmanın amacı zayıf kasları da güçlendirerek tüm vücut bilincini ve dengesini arttırmak olarak özetlenebilir.Pilates’in sonuçlarını görmek biraz uzun zaman alabilir devam edildiği taktirde pilatesin etkisi çok daha uzun süreli olacaktır.Pilates sırasında yapılan her hareket kişinin iskeletini doğru olarak hizalanmasına yardımcı olur. Ayrıca pilates bu hizayı koruyan kasları her geçen gün kuvvetlendirir.

Pilatesin Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Pilates yapma esnasında kaslar hem statik hem de dinamik olarak çalışır. Pilates, yapısı gereği vücudunuzdaki tüm kasları hedeflemektedir.Pilates hiç bir kas grubunun unutulmamasını sağlar. Pilates sırasında yapılan dinamik hareketler sayesinde, hem kaslarınız gerilip uzayacak, hem de eklemlerinizin hareket alanı genişleyecektir. Bu sayede artan esnekliğiniz, kas ağrılarını engelleyecek, kan dolaşımını arttıracak ve sakatlık riskini de azaltacaktır.

Vücutta pilates sayesinde daha fazla kas oluşmaktadır.Bu durumda daha fazla kalori yakılacaktır.Pilates yapan kişilerde artan esneklik sayesinde vücutta daha dik ve doğru bir görünüm olacaktır.Bu durumda kişiler olduklarından daha uzun boylu görülebilirler.Pilates profesyonel sporcular tarafından da sıklıkla tercih edilen bir spordur.Pilatesi günlük yaşam tarzınız haline getirebilirsiniz bu sayede kendinizi daha esnek ve rahat hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.Pilates yapan kişinin kasları güçlenir bu sayede sakatlanma riskleride daha az olur.Pilates yapan kişilerin kasları daha ince ve uzun olur bu sayede pilates yapan kişiler yapmayanlara göre daha hızlı koşarlar.Pilates yapan kişilerin dayanıklılıkları artar.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir