Piri Reis’in Kısaca Hayatı

Pirî Reis (1554)

Dünya denizcilik tarihinin en önde gelen simalarındandır. 1465 yılında Gelibolu’da, bir rivayete göre Konya’da doğmuştur. Ünlü Türk denizcisi Kemal Reis’in yeğenidir. Onun, 1511 yılında ölmesiyle yerine geçen Piri Reis, sonraları Oruç Reis ve Barbaros Hayreddin Paşa’nın yanına katılarak Akdeniz’in bir Türk gölü haline gelmesine çalışmıştır. Barbaros Hayreddin Paşa ile olan dostluğu çok kuvvetlidir. Paşa’nın İstanbul’a gönderdiği elçilere Piri Reis başkanlık etmiştir.

Piri Reis’in asıl günü, Mısır’da iken yazdığı ve Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’a takdim ettiği “Kitab-ı Bahriye” isimli eseri sebebiyledir. Bu önemli kitap, denizcilik tarihinin kaynakları arasında olup dünyaca bilinmektedir.

Onun şöhretini arttıran bir diğer yönü de haritacılığıdır. Osmanlı imparatorluğu içinde haritacılığı başlatan ve ilk defa dünya haritasını çizen Piri Reis’dir. Bu haritaların bir kısmı halen Topkapı Sarayında bulunmaktadır. İşin en önemli tarafı ise, Piri Reis in çizdiği bu dünya haritasında Amerika Kıtası’nın da bulunması ve o tarihte Christophe Colomb’un henüz Amerika’yı keşfetmemiş olmasıdır. Ancak konuyla ilgili sır tamamen aydınlanmış değildir.

Kaynaklara göre Piri Reis son derece zeki ve çalışkan bir insandı. Pek çok yer dolaşmış, dünyanın her yeri ile ilgilenmişti. Çizdiği haritalar bunu açıkça göstermektedir.

Ünlü Türk denizcisi Mısır donanımları reisliğine getirildikten sonra Portekiz korsanlarınca Basra civarında sıkıştırılmış, donanmayı orada bırakıp Mısır’a döndüğü gerekçesiyle ve hakkında uydurulan başka suçlamalar yüzünden 1554 yılında idam edilmiştir.

Piri Reis’in çizdiği dünya haritası

piri-reis-dunya-haritasi
Piri Reis in çizdiği bir başka harita

piri-reis--harita

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir