Plastik cerrahi nedir hangi hastalıklara bakar

Plastik cerrahi nedir

Plastik cerrahinin çalışma alanı insan vücudunun genellikle dışarıdan görülen hemen hemen bütün bölümlerini ilgilendiren doğuştan ya da sonradan oluşmuş şekil ve işlev bozukluklarının ameliyatla tedavisi, açık yaraların onarılması, kopan parçaların yerine takılması ya da eksik parçaların yeniden yapılması, deri ve derialtnda yerleşik tümörlerin tedavisi, her türlü güzelleştirme amaçlı ameliyat ve uygulamalarını içerir. Plastik cerrahinin ilginç özelliklerinden biri, belirli bir vücut bölgesi ya da organ sistemiyle sınırlı olmamasıdır. Örnek olarak saçlı derideki yanık izinin tedavisi, doğuştan kulağının dış bölümü olmayan bir çocuğa kulak yapılması, çene kemiğindeki bir tümörün çıkarılması, karın bölgesindeki açık bir yaranın onarılması, elde kesik bir sinirin tamiri, kopmuş bir parmağın yerine dikilmesi ya da bacaktan alınan bir kasın yüz felci tedavisinde kullanılması gibi iç organlar dışındaki bütün vücut bölgeleriyle ilgili sorunların cerrahi tedavisi, plastik cerrahinin çalışma alanına girebilir.
Genellikle estetik cerrahi ya da plastik cerrahi olarak bilinen uzmanlık alanın tam adı “Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi”dir.

Plastik cerrahi nedir hangi hastalıklara bakar

Plastik sözcüğü bir şeye yeni bir şekil vermekle ilgilidir. Bu şekillendirme işlemi yalnızca görünümle ilgili olabileceği gibi, çoğu durumda bozuk bir bedensel işlevin düzeltilmesini ya da bir rahatsızlığın giderilmesini de içerir. Doğuştan birbirine yapışık olan parmakların (sindaktili) ameliyatla ayrılmaları plastik cerrahi uygulamalarına bir örnektir. Burada hem parmaklar normal bir görünüme kavuşmaları için şekillendirilir, hem de bağımsız hareketleri sağlanarak işlev bozuklukları düzeltilir. Rekonstrüktif sözcüğüyse yeniden yapmak, yeniden inşa etmek anlamındadır.

Çeşitli nedenlerden kaybedilmiş bir organ ya da organ parçasının yeniden yapılması (rekonstrüksiyon) ya da doğuştan olmayan bir organın yapılması (konstrüksiyon) plastik cerrahinin ana uğraşlarından biridir. Bir iş kazasında başparmağını kaybeden kişinin başparmağının, elin diğer parmaklarından birinin ya da bir ayak parmağının parçaları kullanılarak yeniden yapılması rekonstrüktif bir işlemdir. Rekonstrüktif ameliyatlarda organlara işlev kazandırılması öncelikli hedef olmakla birikte, inşa edilen beden parçasının normale yakın bir görünümde olması da arzu edilir. Kişinin bu dönüşüm arzusu, kendisini güzel bulduğu gençlik haline geri dönme isteğinden ya da sahip olduğu görünümünden memnun olmamasından kaynaklanabilir. Yaşlanmayla sarkan göz kapağı derisinin fazlalığının alınması (blefaroplasti) ya da burun güzelleştirmesi (nazoplasti) gibi ameliyatlar bu gibi nedenlerle yapılır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir