Portakalın Faydaları ve Vitaminleri

Mevsim soğuklarını iyice hissetmeye başladık ve bağışıklık sistemimiz bazı hastalıkların hedefi olmaya başladı.İşte bu dönemlerde imdadımıza şifa kaynağımız portakal yetişiyor. Bağışıklığımızı güçlendirmekle kalmıyor aynı zamanda portakal, içeriğinde bulunan vitaminlerle sağlığımıza renk, yiyeceklerimize tat katıyor.

Faydaları

C vitamini açısından zengindir. Yaklaşık 98 miligram C vitamini içerir. Vücuda Direnç kazandırır. İçeriğinde bulunan B vitamini ile fosfor, sinir sistemimizi güçlendirir. Bedensel yorgunluğu giderir.

Portakalın tek bir adedinde, yüz 170 fitokimyasal ve 60’dan fazla flovonoid bulunur. Dönüşle güçlü bir kanser önleyecektir.

Genellikle çöpe attığımız portakalın beyaz kısmının içerdiği vitamin ve mineraller, Kolestrol seviyesinini düzenlemede ilaçlar kadar etkilidir.

Portakallar, toplandıkları andan itibaren sahip oldukları su ve vitaminleri kaybetmeye başlarler. Dolayısıyla mevsimi olan kış aylarında hemen tüketilmeleri gerekir.

Portakal satın alırken dikkat!

Hemen hemen hepiniz önce gözümüze hitap eden meyve sebzeleri satın almak isteriz değil mi? bu durumu fark eden üreticiler, toplanan portakalları ısıl bir işlemden geçirerek balmumuyla kaplayıp ilk andaki görüntüsünü koruma yoluna giderler. Uygulanan bu işlem, meyvenin sahip olduğu yararlı vitaminleri çok daha hızla kaybetmesine neden olur.

Özellikle portakal alırken, ‘mükemmel görünümde olmayanları’ seçmeye özen gösterin. Portakaln yüzeyini elinizle kontrol etmeniz doğal olup olmadığını anlamanızda size yarar sağlayacaktır.

Aldığınız portakalların küflenmemesi için, naylon poşetlerinden çıkararak açık şekilde muhafaza edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir