Rahim dışındaki hamilelik dönemi

Rahim dışındaki hamilelik dönemiRahim dışındaki hamilelik dönemi

İnsan yavrusu da tıpkı kangurular gibi tam gelişmeden doğar. Tıpkı kangurular gibi gelişimlerini spesifik bir süre içinde rahim dışında tamamlar. Doğum, anne ile bebeğin fiziksel olarak ayrıldığı an olarak görülebilir, ama bebeğin ihtiyacı olan son şey bu fiziksel ayrılıktır. Doğa, bebeklerin gelişimini, rahmin dışında dış gestasyon dönemi tamamlanana kadar annelerinin bedeniyle temas halinde tutulmaları üzerine tasarlamıştır. Bu dış gestasyon dönemi, çocuk gelişimi araştırmacılarının tasarladığı romantik bir dönem değil, doğanın tasarladığı bebeğin fiziksel, duygusal ve psikolojik gelişimine çok derin etkisi olan önemli bir dönemdir. Dış gestasyon, rahim dışındaki hamilelik dönemidir

Yeni doğan bir bebeğe bakın. Çok çaresiz, çok muhtaç. Anne bedeninin sıcaklığına, beslenmeye, bakıma ihtiyacı var. Kendisini bir noktadan bir başka noktaya önce emekleyerek sonra yürüyerek taşıması adım adım gelişen bir süreç.
Ünlü Antropolog Dr. Ashley Montagu, 1986’da yazdığı “Dokunma” (Touching, The Human Significance of the Skin) adlı kitabında bebeğin doğduktan sonraki dönemde anne-bebek ilişkisinin ve dokunmanın, yani tensel temasın önemini vurgular. Anne-bebek ilişkisinin, rahim dışında geçen ilk dönemlerinin yoğunluğunun, rahim döneminde geçen büyüme sürecinden daha da hızlı olduğunu uzun uzun anlatır. Yani bebeğin gelişimi anne rahminde başlıyor ve doğduktan sonraki dönemde yoğunluğu artarak devam ediyor.

Rahim dışındaki hamilelik dönemi

Kısaca; Doğum ne hayatın başlangıcı ne de hamilelik sürecinin sona ermesidir. Yenidoğanı hayata hazırlamak için rahim içinde ve dışında süren gestasyon dönemi için çok önemli ve etkisi büyük bir ara dönem aşamasıdır.
İnsan bebekleri biyolojik gereklilikten dolayı erken doğuyor. Bebek-anne ilişkisinin ana rahmindeki doğal iç içeliği gibi, “dış gestasyon” döneminde de annesiyle yakın ilişkide olması, bebeğin gelişen sistemleri için optimal ortam yaratır. Bu da bebeğin ilk dokuz ay sürekli ya annenin kollarında ya da sling’in içinde, annesinin koynunda bedeniyle yakın temas içinde olmasını gerektiriyor.

Rahim dışındaki hamilelik dönemi
Rahim dışındaki hamilelik dönemi

Doğa, bebeğin gestasyon döneminin, doğumdan sonra beyin ağırlığı en az iki misline çıkana kadar devam etmesini öngörüyor. Bu da doğumdan sonraki dokuz ay içinde gerçekleşiyor. Günümüz bebeklerinin çoğu, günlerinin çoğunu yataklarında, bebek koltuklarında ve bebek arabalarında, gecelerini ise yalnız başına bebek yataklarında geçiriyor. Annelerinin dokunuşu, kokusu, varlığı olmaksızın…Halbuki doğa, anne-bebek birliğinin doğumdan sonra da devam etmesini öngörüyor. Ugandalı bebekler, imkansızlıklara rağmen, 6 yaşına kadar niye el bebek gül bebek büyütülen batılı bebeklerden daha sağlıklı büyüyor biliyor musunuz? 2 yaşına kadar sürekli annenin koynuna ya da sırtına yapışık dolaştıkları için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir